Reklama

100-lecie BItwy Warszawskiej. Łomża z pamiątkową tablicą [FOTO]

12/06/2020 10:25

Prezydent Mariusz Chrzanowski odebrał od prezydenta Andrzeja Dudy tablicę upamiętniającą Bitwę Warszawską z 1920 roku. Trafiły one do przedstawicieli 23 samorządów. - Tej tablicy będziemy chcieli nadać szczególny wymiar w dniu 15 sierpnia, podczas łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej - mówi włodarz miasta.

W roku obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej zainaugurowany został nowy projekt upamiętniający zwycięską batalię i wszystkich, którzy w czasie wojny polsko-bolszewickiej bronili wolności i suwerenności Polski. W trakcie uroczystości w Sulejówku wręczono 23 tablice, ale łącznie będzie ich 90.

- Są takie momenty w naszej historii, które z całą pewnością mają absolutnie prowspólnotowy charakter. Nie mam żadnych wątpliwości, że taki właśnie charakter mają obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mają także obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej – mówił podczas wręczania tablic prezydent RP Andrzej Duda. - Mają one również charakter w ogromnym stopniu apolityczny, co ma niezwykle istotną wagę – dodał.

Reklama

Łomża była jednym z kilkudziesięciu miejsc, przez które przetoczyły się walki z nacierającą Armią Czerwoną. W imieniu naszego miasta tablicę odebrał prezydent Mariusz Chrzanowski.

- Tej tablicy będziemy chcieli nadać szczególny wymiar w dniu 15 sierpnia, podczas łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego i 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Będzie ona przypominała o tym wyjątkowym wydarzeniu, ale również o naszych mieszkańcach, bohaterach, którzy wraz z żołnierzami 33 pułku piechoty dowodzonymi przez pułkownika Mariana Raganowicza bronili Łomży i Polski. Jak miał powiedzieć później marszałek Józef Piłsudski, "bez cudu nad Narwią nie byłoby cudu nad Wisłą" – mówi prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Reklama

Miejscy urzędnicy podkreślają, że zwycięska Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z osiemnastu najważniejszych bitew świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na kraje Europy zachodniej. Jej decydujące momenty rozegrały się w dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy. Jeszcze wcześniej doszło do kilkudziesięciu mniejszych lub większych potyczek z nacierającymi ze wschodu wojskami bolszewickimi. Na przełomie lipca i sierpnia na obrzeżach Łomży batalion piechoty dowodzony przez płk. Mariana Raganowicza przez pięć dni dzielnie stawiał czoła liczniejszym siłom Armii Czerwonej.

fot. UM Lomza

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości