Reklama

20 lat bez Jana Pawła II. Łomża oddaje hołd papieżowi [FOTO i VIDEO]

02/04/2025 16:39

Dziś, 2 kwietnia 2025 roku delegacje z Łomży zgromadziły się na Placu Jana Pawła II, aby uczcić pamięć Papieża Polaka w 20. rocznicę jego śmierci. Punktualnie o godzinie 15:00 przedstawiciele władz miasta, radni miejscy i delegacja z łomżyńskiej Wety złożyli kwiaty pod pomnikiem Ojca Świętego, oddając hołd jego dziedzictwu i nauczaniu.

Był to moment zadumy nad życiem i spuścizną Jana Pawła II, który pozostawił trwały ślad w historii Polski i kościoła katolickiego.

Jan Paweł II, urodzony jako Karol Wojtyła w 1920 roku w Wadowicach, był papieżem od 1978 do 2005 roku. Jego pontyfikat trwał 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii Kościoła. Był pierwszym papieżem z Polski oraz pierwszym od ponad 400 lat biskupem Rzymu spoza Włoch. Jego działalność wykraczała daleko poza sferę duchową – przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej, promował dialog między religiami i podróżował po całym świecie, głosząc przesłanie pokoju i miłości.

Reklama

W czasie swojego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki odwiedzając 129 krajów. Polskę odwiedził 8 razy w tym raz zawitał do Łomży. Była to podczas jego czwartej pielgrzymki do ojczyzny. Podczas dwudniowej wizyty (4-5 czerwca 1991 roku) Jan Paweł II spotkał się z wiernymi na placu przy budowanym wówczas Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz z pielgrzymami litewskimi w łomżyńskiej katedrze. Ojciec Święty dokonał też koronacji cudownego obrazu Matki Pięknej Miłości z łomżyńskiej katedry oraz poświęcił gmach Wyższego Seminarium Duchownego.

- Kiedy papież był w Łomży, byłem jeszcze mały, ale pamiętam te wydarzenia, pamiętam jak wspólnie z rodzicami i rodzeństwem byłem na tak zwanych błoniach łomżyńskich, gdzie wszyscy czekali na przyjazd papieża - mówi nam prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Reklama

Osiem lat później, już jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II, przyszły prezydent uczestniczył w spotkaniu szkół papieskich podczas VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1999 roku w Łowiczu.

Jego nauczanie i świadectwo życia inspirowały miliony ludzi. Papież szczególnie cenił młodzież, czego wyrazem było ustanowienie Światowych Dni Młodzieży. Był także obrońcą życia, rodziny i wartości chrześcijańskich. Do historii przeszły jego słowa „Nie lękajcie się!”, które wypowiedział podczas inauguracji pontyfikatu, zachęcając wiernych do odwagi w wierze.

Reklama

- Bardzo ważne jest to, żeby ten dorobek, który zostawił po sobie papież przekazywać też  następnemu pokoleniu – dodaje prezydent.

Dziś jeszcze w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego o godz. 18:00 odprawiona zostanie także uroczysta Msza św. dziękczynna za pontyfikat i pielgrzymkę Św. Jana Pawła II. O godz. 19:00 w Hali Kultury zostanie otwarta wystawa pn. „Karol Wojtyła – inspiracje. 20 lat po śmierci Jana Pawła II”, a pół godziny później będzie miała miejsce projekcja filmu pt. „Jan Paweł II. Święty Uśmiechnięty”. Obchody zakończą się 6 kwietnia uroczystym koncertem Oratorium „Otwórzcie Drzwi Chrystusowi” w Katedrze Łomżyńskiej. 

Reklama

Wcześniej w godzinach porannych kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła Ii złożyli członek zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek i towarzyszący mu dyrektorzy instytucji podległych marszałkowi, w tym dyrektor łomżyńskiego szpitala Dariusz Domasiewicz.

Jak podaje łomżyński ratusz, w Łomży jest kilka miejsc upamiętniających tego wielkiego Polaka. Jego imię noszą Szkoła Podstawowa nr 10, Wyższe Seminarium Duchowne oraz plac przy tej uczelni, na którym znajduje się pomnik papieża. Imieniem Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma nazwano park zlokalizowany pomiędzy ulicami kard. Wyszyńskiego, Prusa i Zawadzką. Znajdują się w nim cztery płyty, na których wymienione są wszystkie jego pielgrzymki po świecie oraz kolejnych szesnaście płyt z myślami JP II.  Przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajduje się ołtarz papieski, w kościele pw. Krzyża Świętego papieskie okno, a w Katedrze popiersie papieża. Przy ulicy Mazowieckiej, w miejscu lądowania i odlotu Jana Pawła II podczas odwiedzin Łomży, znajduje się upamiętniający to wydarzenie pomnik w kształcie liścia dębu. 

Reklama

Poniżej publikujemy wyjątkowe nagranie ze mszy św., którą Jan Paweł II odprawił podczas wizyty w Łomży 4 czerwca 1991 roku.

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 02/04/2025 16:57
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości