Dziś w Piątnicy podpisano umowy na zakup sprzętu i odzieży ochronnej dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z subregionu łomżyńskiego. Najwięcej środków – 239 tys. zł – trafiło do dziesięciu gmin z powiatu łomżyńskiego.
– Każde pieniądze przeznaczone na ochotnicze straże pożarne, to są pieniądze dobrze wydane – podkreślał Jacek Piorunek, członek zarządu województwa podlaskiego, który wspólnie z Bogdanem Dyjukiem uczestniczył w spotkaniu z wójtami gmin z powiatów kolneńskiego, zambrowskiego i łomżyńskiego.
W sumie podpisano umowy na łączną kwotę 450 tys. zł.
Piorunek zapowiedział, że pula wsparcia dla OSP w całym województwie może się jeszcze zwiększyć. W tym roku na dotacje przeznaczono już 2,4 mln zł, a kolejne środki mogą zostać uruchomione w związku z niedawnym pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym.
– Jednostki, które tam działały, poniosły duże straty. Chcemy je zrekompensować – mówił.
Wójt gminy Piątnica Krzysztof Kozicki przypomniał, że na terenie jego gminy działa aż 19 jednostek OSP, w tym 4 w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. – Ich działalność to bezpieczeństwo nas wszystkich. To profesjonalizm i zaangażowanie, na które zawsze mogę liczyć – podkreślił.
Monika Laskowska, komendantka OSP Piątnica, zapowiedziała, że środki zostaną w pełni wykorzystane.
- Wszystkie dotacje, które otrzymujemy, wykorzystujemy w stu procentach i jak najlepiej. W tym rok chcemy wydać więcej na szkolenia, bo wielu strażaków było zainteresowanych szkoleniem z udzielania pierwszej pomocy. No i oczywiście będzie zakup sprzętu, odzieży ochronnej, hełmów – informowała Monika Laskowska.
Podczas środowego spotkania padły również słowa uznania od posłanki Alicji Łepkowskiej-Gołaś, która dziękowała strażakom za ich poświęcenie i służbę.