Muzeum Północno-Mazowieckie ma nową ekspozycję czasową. To pamiątki dotyczące historii przedwojennego łomżyńskiego 33. Pułku Piechoty.
W Muzeum Północno-Mazowieckim otwarta została wystawa „33 Pułk Piechoty w Łomży – Historia, Tradycja, Pamięć”. To oryginalne pamiątki osobiste, artefakty związane z pułkiem, militaria oraz materiały ikonograficzne i informacyjne przedstawione na 21 planszach. Wystawa powstała w oparciu o zbiory Muzeum Północno-Mazowieckiego, 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie, kolekcjonerów i osób prywatnych: Artura Rafałowskiego, Zdzisława Kalinki, Andrzeja Gałązki, Kazimierza Szczechury, Danuty Waśko.
- To jest świadectwo na to, że my się cały czas utożsamiamy z wojskiem, które tu stacjonowało, z żołnierzami, którzy we wrześniu 1939 r. oddawali krew i życie w obronie tej małej ojczyzny i dużej ojczyzny. Trzeba pamiętać, że w ramach grupy operacyjnej “Narew|’ 33. Pułk walczył w strukturze 18. Dywizji Piechoty. Następnie niestety musiał się wycofywać na kolejne rubieże obronne, gdzie praktycznie w połowie września pułk przestał istnieć. Co najlepsze z tego wszystkiego, to to, że sztandar decyzją przełożonych został przekazany do Białegostoku. Później przez całą wojnę był przechowywany w cywilnych rękach, by w latach 50. przejść do Muzeum Wojska Polskiego - mówi płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Pułku Logistycznego w Łomży.
Jak zaznaczył pułkownik Gałązka, wojskowi cały czas czekają na pamiątki po 33. Pułku Piechoty i jednostkach, które tu funkcjonowały w latach trzydziestych.
Wystawa „33 Pułk Piechoty w Łomży – Historia, Tradycja, Pamięć” będzie czynna do 14 listopada.