Ponad 80 premier, około 270 spektakli każdego roku, ponad 1 mln widzów, którzy obejrzeli przedstawienia - Teatr Lalki i Aktora w Łomży ma już 35 lat.
W sobotę (24.09) Teatr Lalki i Aktora w Łomży obchodził 35-lecie istnienia.
- Na pewno był to czas ogromnych wyzwań, dlatego, że w sumie teatr był budowany od podstaw. [...] Czasami ludzie się zmieniali, twórcy się zmieniali, natomiast idea pozostała ta sama. Przede wszystkim byliśmy odpowiedzialni za teatr i chcieliśmy stworzyć ważny teatr w małym mieście. Natomiast jest to teatr, który się liczy nie tylko w kraju, ale jest też znany na świecie. Myślę, że jak się wytycza pewne cele i do tego się dąży, to można te marzenia swoje realizować. Natomiast pewnie bym ich nigdy nie zrealizował, gdyby nie wspaniały zespół - obecny, ale również i były. Miałem szczęście do wielu wspaniałych ludzi, z którymi miałem możliwość pracy i współpracy - podkreśla Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.
Reklama
To, że zespół jest zgrany, potwierdza także aktor Tomasz Bogdan Rynkowski, który zagrał ojca w najnowszym spektaklu Teatru Lalki i Aktora. To właśnie przedstawienie “Jaś i Małgosia 2.0” w reżyserii Agi Błaszczak poprzedziło jubileuszową uroczystość:
- Dobra jest organizacja pracy po prostu. Ludzie się ze sobą świetnie dogadują i na scenie i też na każdym pułapie pracy - od pracowni technicznej po całą dyrekcję.
W ciągu 35 lat TLiA zrealizował ponad 80 premier, w każdym roku wystawianych jest ok. 270 spektakli. Teatr przyciągnął też na swoje przedstawienia ponad 1 mln widzów.
- Zmieniło się wszystko. Kiedy zaczynaliśmy, był to teatr bardzo prosty i był to teatr stricte lalkowy. [...] Pierwsza siedziba to była maleńka salka. Teatr idzie z duchem czasu, pozmieniała się technika, zmieniło się podejście do materii teatralnej. W dzisiejszym spektaklu, w dzisiejszej premierze, którą oglądaliśmy, współczesna technika zdominowała jakby wszystko. Natomiast czasami teatr, co jest też zauważalnym trendem. wraca do tych najprostszych form, do klasycznych rozwiązań. Mamy swoją siedzibę, mamy własną wierną publiczność, mamy całe pokolenia ludzi, którzy przychodzili - teraz przyprowadzają swoje dzieci - mówi Bogdan E. Szczepański, który jest kierownikiem muzycznym w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży i jednocześnie osobą, która współtworzyła to miejsce i pracuje w nim od samego początku.
Gratulacje z okazji jubileuszu przekazali ekipie teatralnej m.in. przedstawiciele łomżyńskiego środowiska artystycznego oraz włodarze z miasta i regionu.
- Teatr to przede wszystkim ludzie. W związku z obchodzonym jubileuszem gratuluję i przekazuję wyrazy uznania jego wieloletnim twórcom, aktorom, pracownikom technicznym i administracyjnym, wszystkim tym, którzy przez ostatnie 35 lat współtworzyli i nadal współtworzą historię łomżyńskiej sceny lalkowej - podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
W ramach obchodów 35-lecia TLiA wręczone zostały także nagrody resortowe ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.