1 września 1939 roku zapisał się na kartach historii jako dzień, który na zawsze odmienił losy świata. Tego dnia wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczypospolitej Polskiej, rozpoczynając największy i najtragiczniejszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości – II wojnę światową. Dziś, w 85. rocznicę tego dramatycznego wydarzenia, oddajemy hołd wszystkim, którzy poświęcili swoje życie i przelewali krew za Ojczyznę.
Główne obchody rocznicowe od lat odbywają się w Łomżyńskiej Dolinie Pamięci, miejscu, które stało się symbolem pamięci o ofiarach wojny. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny oraz pokoju na świecie, odprawioną w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Po mszy św. uczestnicy uroczystości zebrali się w Łomżyńskiej Dolinie Pamięci, gdzie nastąpiła dalsza część obchodów. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego złożono wieńce oraz zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary wojny. Reprezentanci różnych środowisk oddali hołd bohaterom, którzy walczyli z okupantem oraz wszystkim tym, którzy zginęli podczas tragicznych lat II wojny światowej.
Druga wojna światowa była jednym z najtragiczniejszych konfliktów zbrojnych w historii. Trudno jest precyzyjnie policzyć wszystkie jej ofiary, jednak niektóre źródła podają, że pochłonęła ona życie nawet 72 mln ludzi. W Polsce, od 1939 do 1945 roku, zginęło prawie 6 milionów obywateli – zarówno żołnierzy, jak i cywilów.