Mieszkańcy subregionu łomżyńskiego ponownie będą mogli korzystać z tzw. bonów szkoleniowych. Łomżyńskie Forum Samorządowe przyjęło już regulamin rekrutacji.
Za pomocą bonów będzie można sfinansować m.in. studia podyplomowe oraz kursy językowe, komputerowe czy maturalne, a także wszelkie szkolenia zawodowe, które są niezbędne na rynku pracy.
- Za około dwa tygodnie ogłosimy nabór wniosków - informuje starosta łomżyński Lech Szabłowski, prezes Łomżyńskiego Forum Samorządowego. Dodaje, że w najbliższym czasie podany zostanie dokładny termin.
Z dofinansowania na szkolenia będą mogli skorzystać mieszkańcy powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, zambrowskiego, siemiatyckiego, hajnowskiego, bielskiego, a także miasta Łomża. Chociaż miejski samorząd nie bierze udziału w drugiej edycji projektu, łomżanie będą obsługiwani w biurze ŁFS w Starostwie Powiatowym w Łomży lub w biurze NOT i będą mieli szansę skorzystać z projektu.
- Na terenie tych samorządów mieszkańcy będą mogli ubiegać się o bony szkoleniowe. Ponad 2 tysiące osób na pewno skorzysta, w zależności od tego jak wysokie będzie to wsparcie - mówi kierownik projektu Dariusz Budrowski.
Tym razem projekt będzie o połowę mniejszy. Jest to związane z wytycznymi Wojewódzkiego Urzędu Pracy, który przyznał dofinansowanie. Nie zmienia to faktu, że jest to największy realizowany obecnie projekt edukacyjny w subregionie łomżyńskim.
Nie tylko bony
Zarząd ŁFS przyjął do realizacji również projekty profilaktyki wad postawy w subregionie łomżyńskim. Będą one skierowane do mieszkańców powiatów: łomżyńskiego, kolneńskiego, grajewskiego, zambrowskiego i miasta Łomża.
- Dzieci ze szkół będą mogły być zdiagnozowane pod kątem wad postawy i jeżeli te wady wystąpią, zostaną te dzieci skierowane do lekarzy, do rehabilitantów. Będą zajęcia korekcyjne, zajęcia sportowe, ale także zajęcia na basenie - tłumaczy Budrowski.
Na profilaktykę wad postawy w subregionie łomżyńskim pozyskano ponad 2 miliony złotych. Projekty będą realizowane do końca następnego roku.
- Myślę, że jak to zagrożenie epidemiologiczne troszeczkę zmaleje, to będziemy mogli już wrócić do tych zajęć, rozpocząć rekrutację w szkołach i przyjmować dzieci do tej rehabilitacji.
Reklama
Więcej w naszym materiale VIDEO