Debiutancki film Piotra Domalewskiego zdobył aż dziesięć statuetek Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej nazywanych polskimi Oscarami. "Cicha noc" została w poniedziałek nagrodzona Orłami 2018 w kategorii Najlepszy Film. Twórca filmu odebrał także statuetki za reżyserię, scenariusz oraz w kategorii Odkrycie Roku.
Dotychczasowy rekord liczby zdobytych Orłów należał od 2017 roku do "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego (dziewięć nagród). Od wczoraj rekordzistą jest "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, któa oprócz nagrody głównej zebrała także dziewięć statuetek za: najlepszą reżyserię najlepszy dźwięk, najlepsze role drugoplanowe (żeńska dla Agnieszki Suchory i męska dla Arkadiusza Jakubika), najlepszą główną rolę męską (Dawid Ogrodnik), najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia. Sam reżyser sięgnął po nagrodę w kategorii odkrycia roku, a film został doceniony także nagrodą publiczności.
Piotr Domalewski, odbierając Orła za film, podziękował wszystkim swoim współpracownikom.
"Chodziłem długo z tym scenariuszem, byłem u wielu producentów. Nie wszyscy byli optymistyczni jak Jerzy Kapuściński, ale im także za to dziękuję. Wtedy krzepła we mnie świadomość tego, co chcę zrobić" - powiedział. "Cieszę się, że to jest nagroda dla całego filmu. Tak jak powtarzałem parokrotnie: film jest to dzieło zbiorowe. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. To jest nasza nagroda" - dodał.
Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w drodze głosowania przez Polską Akademię Filmową. O tytuł najlepszego filmu 2017 roku ubiegało się łącznie 61 obrazów spełniających warunki regulaminu Polskich Nagród Filmowych - tj. trwających powyżej 70 minut i wyświetlanych na otwartych, płatnych pokazach kinowych przynajmniej przez tydzień między 1 stycznia a 31 grudnia 2017, zaś o tytuł najlepszego dokumentu 48 - z czego 11 walczyło także o nagrody dla najlepszych filmów. Początkowo między sobą konkurowało także 10 seriali.
W ubiegłym roku za najlepszy film uznano "Wołyń" w reż. Wojciecha Smarzowskiego. W poprzednich latach wyróżnieni zostali także m.in. Małgorzata Szumowska za "Body/Ciało", Łukasz Palkowski za "Bogów", Paweł Pawlikowski za "Idę" oraz Marcin Krzyształowicz za "Obławę".
Gala wręczenia 20. Polskich Nagród Filmowych Orły 2018 odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie.