Prezydent Mariusz Chrzanowski zwrócił się do przewodniczącej Rady Alicji Konopki o wprowadzenie do porządku obrad najbliższej sesji punktu dotyczącego dyskusji odnośnie przebiegu nowej linii kolejowej przez Łomżę. - W tej sprawie w Urzędzie Miejskim zostały zaplanowane wewnętrzne, robocze spotkania, mające pomóc w wypracowaniu odpowiedniego stanowiska samorządu miasta. Jednak przed przesłaniem uwag do "Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego" chciałbym również zapoznać się z opinią Rady Miejskiej - przekazuje włodarz miasta.
Pod koniec stycznia spółka CPK zaprezentowała projekt Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dokument ten określa ramy realizacji przedsięwzięć służących m.in. budowie i przebudowie korytarzy dla linii kolejowych prowadzących z poszczególnych regionów Polski do nowego lotniska usytuowanego pomiędzy Warszawą a Łodzią.
To właśnie w SSL zawarte są trzy orientacyjne warianty nowej linii, która miałaby przywrócić kursowanie pociągów pasażerskich do Łomży. Wszystkie zakładają przebicie się przez środek naszego miasta. Według wstępnych założeń tory nowej linii biegłyby wzdłuż Alei Legionów, aby za ulicą Sikorskiego odbić w kierunku północnym, przeciąć ulicę Wojska Polskiego, osiedla domków jednorodzinnych i ulicę Nowogrodzką. Konieczne byłoby też wybudowanie kolejnego mostu na Narwi.
Prezydent Mariusz Chrzanowski chce, aby przebieg linii kolejowej przez Łomżę został poddany dyskusji na najbliższej sesji. Ze stosowną prośbą zwrócił się już do przewodniczącej Rady Miejskiej Łomży Alicji Konopki. Uwagi i wnioski do SSL można składać od 10 lutego do 10 marca, o czym informowaliśmy już wcześniej.
- W tej sprawie w Urzędzie Miejskim zostały zaplanowane wewnętrzne, robocze spotkania, mające pomóc w wypracowaniu odpowiedniego stanowiska samorządu miasta. Jednak przed przesłaniem uwag do "Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego" chciałbym również zapoznać się z opinią Rady Miejskiej - przekazuje włodarz miasta.
Reklama
Władze miasta analizują przebieg linii kolejowej pod kątem stwarzanych przez nią szans, ale także zagrożeń, jakie ona niesie, szczególnie w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Tory przebiegałyby w końcu przez osiedla.
Prawdopodobnie w późniejszym czasie odbędą się również lokalne konsultacje społeczne z udziałem mieszkańców i lokalnych samorządów. W temacie kolei planowane są jeszcze spotkania w Ministerstwie Infrastruktury z udziałem posłów Lecha Kołakowskiego i Aleksandry Szczudło.