W Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbyła się debata oksfordzka poświęcona młodym ludziom i ich perspektywie na rynku pracy. Wydarzenie związane było z 4 edycją konkursu „Zabiznesuj w Łomży”, która rozpoczyna się 1 grudnia br. Nasze miasto od trzech lat organizuje konkurs dla młodych przedsiębiorców. W ramach akcji odbywają się również debaty, w których mierzą się uczniowie liceów i techników, a także studenci. Pierwsza debata oksfordzka odbyła się piątek w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7.
- Temat jest bardzo istotny. To jest być czy nie być dla takich miast jak Łomża. Miasto ma ogromny potencjał, natomiast procesy demograficzne wskazują, że liczba mieszkańców się zmniejsza. W związku z tym trzeba robić wszystko, aby młodzi ludzie mieli świadomość tego, że budowanie swojej kariery zawodowej czy edukacyjnej może również z powodzeniem odbywać się w Łomży- powiedział organizator debaty dr inż. Ireneusz Żuchowski, rektor Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych.
W sobotę naprzeciwko siebie stanęły mieszane zespoły złożone ze studentów Akademii Łomżyńskiej i MANS. Pierwsza drużyna miała bronić i uzasadnić tezę, że warto zostać w Łomży i tutaj otworzyć biznes, natomiast drużyna opozycyjna stała na stanowisku, że to poza Łomżą na młodych ludzi czekają większe możliwości.
- Jest to naprawdę super inicjatywa na wymianę własnych poglądów i doświadczeń. Czasami jest to trudne zadanie, bo drużyna, która jest za jakąś propozycją musi stanąć w drużynie przeciwnej- powiedziała Natalia Skudzińska-Głębocka, która była częścią zespołu optującego za wyjazdem z Łomży.
Debacie przysłuchiwali się studencki obu uczelni oraz jury, które oceniało jakość argumentów, sposób ich wyrażania, a także klarowność wywodu. Wśród oceniających był zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński.
- Takie debaty są ważne, bo chcemy zachęcić młodych ludzi aby wykorzystali to co oferuje im miasto aby się rozwijać. Wierzę, że tego typu przedsięwzięcia pomagają młodym ludziom nabierać odwagi do tego, aby śmiało wkraczać w swoją przyszłość- podsumował Piotr Serdyński.
Reklama
Wynik debaty nie był jednoznaczny. Publiczność wyżej oceniła drużynę opozycji, natomiast jury wskazało na zespół propozycji.
- Byłam po stronie tego, żeby w Łomży rozwijać się, studiować i pracować. Nasze miasto jest piękne. Oferuje nam wiele możliwości- wskazała Olga Szymańska.
Już w środę kolejna debata oksfordzka. Tym razem z tym samym zagadnieniem zmierzą się uczniowie w II Liceum Ogólnokształcącym w Łomży.