Sześć nagród w dziedzinie kultury i sztuki wręczył w piątek podczas uroczystości w Teatrze Lalki i Aktora Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski. Tegoroczni laureaci wyłonieni zostali przez kapitułę spośród 16 osób nominowanych do nagrody.
Nagroda Prezydenta Łomży w dziedzinie kultury i sztuki przyznawana jest od 2005 roku. Otrzymują ją osoby, które mają szczególne zasługi dla propagowania kultury i sztuki w Łomży, ale także rozsławiania naszego miasta w tej dziedzinie w kraju i poza jego granicami.
- W tym roku wybór był szczególnie trudny, bo nominowanych do nagrody było aż 16 osób. Każda z nich z dorobkiem i osiągnięciami - mówiła wiceprezydent Agnieszka Muzyk, która też zapraszała laureatów na scenę po odbiór nagród z rąk prezydenta Mariusza Chrzanowskiego.
- Serdecznie gratuluję wszystkim laureatom dorobku, ale też wyjątkowej pasji i zaangażowania. Niezwykle cenne jest to, że Państwa wkład w łomżyńską kulturę to działania w dużej mierze społeczne, z miłości do Łomży – mówił Prezydent Miasta, który honorował zwycięzców.
Docenieni za swoje sukcesy zostali: Mariusz Patalan i Henryk Sierzputowski (za upowszechnianie wiedzy o historii miasta i budowanie tożsamości mieszkańców Łomży), Gabriela Szczęsna (za wieloletnie dokumentowanie życia kulturalnego Łomży oraz niezwykłą opowieść o zabytkach miasta), Iwo Świątkowski (za pasję, z jaką włącza mieszkańców Łomży w działania kulturalne, Małgorzata Krystyna Frąckiewicz (za pielęgnowanie historii Łomży), Renata Igielska (w uznaniu dla pracy całego Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz za szczególny wkład w edukacje dzieci i młodzieży), Mirosław Dziewa (za niestrudzoną i udaną popularyzację muzyki jazzowej).
Prezydent złożył również gratulacje kierownik Galerii Sztuki Współczesnej Karolinie Skłodowskiej, która otrzymała niedawno nagrodę Marszałka Województwa Podlaskiego.