Dziś w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży odbyły się miejskie odchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których Prezydent Łomży, Mariusz Chrzanowski, wręczył nagrody 57 nauczycielom za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze. W łomżyńskiej oświacie pracuje niemal 1900 osób, z czego ponad 1300 to nauczyciele, którzy każdego dnia wpływają na kształcenie i rozwój młodszych pokoleń.
Uroczystość rozpoczęła się częścią artystyczną w wykonaniu uczniów łomżyńskiego Ekonomika, którzy swoimi występami uświetnili to wyjątkowe wydarzenie, pełne refleksji nad pracą nauczycieli.
- Cieszymy się z tego, że mamy tak dobrą kadrę pedagogiczną, dzięki czemu też nasza młodzież może osiągać wysokie wyniki w nauce oraz też dzięki temu nasze placówki się rozwijają. My jako samorząd staramy się oczywiście wspierać kadrę pedagogiczną poprzez różnego rodzaju inwestycje w placówkach oświatowych, ale tą podwaliną są nauczyciele, pedagodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i z młodzieżą - mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.
Nagrody Prezydenta Łomży są corocznym wyróżnieniem przyznawanym za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej oraz zaangażowanie w wychowanie uczniów. Dzisiejsze obchody były okazją, by wyrazić wdzięczność i uznanie dla tych, którzy codziennie mierzą się z wyzwaniami współczesnej edukacji.
- W szkole jest bardzo dużo papierologii, bardzo dużo dokumentacji. Ciągle jakieś nowe przepisy, nowe rzeczy. Tak naprawdę do końca nie wiemy, po co to wszystko jest wprowadzane, bo tylko to przynosi więcej pracy. Najważniejsza jest nauka tak, żeby przygotować też uczniów do zwłaszcza w szkole średniej, do matury, żeby wszystko było tak, jak trzeba. Niestety musimy poświęcać więcej czasu właśnie na zupełnie inne rzeczy - zwierza się przed kamerą Jolanta Kossakowska, dyrektorka II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.
W podobnym tonie wypowiedziała się Ewa Chludzińska, prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, podkreślając, że nauczyciele często czują się niedocenieni:
- O nauczycielach pięknie to się mówi tylko z okazji wyborów albo z okazji Dnia Edukacji Narodowej. A potem jest szara rzeczywistość. Generalnie nauczyciel w tej chwili jest sługą wszystkich: rodziców, uczniów, władz - zauważa prezes łomżyńskiego oddziału Związku Nauczycielstw Polskiego Ewa Chludzińska.
W miejskich obchodach udział wzięli także przewodniczący Rady Miejskiej w Łomży Wiesław Grzymała, przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury Krzysztof Sychowicz, posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś oraz dyrektorka Delegatury Kuratorium Oświaty w Łomży Monika Bągart.
Lista nauczycieli, którzy otrzymali nagrody prezydenta Łomży z okazji Dnia Edukacji Narodowej: