Dzień Sybiraka w Łomży [FOTO]

18/09/2023 08:21

Łomża pamięta o tysiącach zesłańców na "nieludzką ziemię". O godz. 15:00 mieszkańcy mogli usłyszeć syreny alarmowe upamiętniające 84. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. 

Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Miejskiej Hali Targowej w Łomży, gdzie znajduje się tablica „Pamięci zesłanych przez  sowieckiego okupanta w  latach   1940  –  1941”. Następnie zgromadzeni wyruszyli w IV Łomżyńskim Marszu Sybiru do Doliny Pamięci przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem Sybiraków. W uroczystości wzięli udział zarówno Sybiracy, jak i przedstawiciele władz samorządowych, mundurowi, członkowie TPZŁ, harcerze oraz minister Jacek Sasin,.

Kolejnym punktem uroczystości była msza w intencji zesłanych na wschód w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

"Po Mszy św. odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia medalu "Pro Patria", który otrzymał Stanisław Orłowski. Jak co roku łomżyński oddział Związku Sybiraków uhonorował również osoby zasłużone w zachowanie pamięci o losach zesłańców. Złote i srebrne Odznaki Honorowe wręczyła wyróżnionym prezes Danuta Pieńkowska-Wolfart w asyście zastępcy prezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego. Doceniono 16 osób, 11 otrzymało najwyższe odznaczenie, wśród nich m.in. płk Paweł Gałązka, Danuta Komorowska czy Marek Olbyś. Odznaczenia otrzymali też zastępca prezydenta Andrzej Garlicki, dyrektor łomżyńskiej WETY Bogumiła Olbryś oraz poseł Stefan Krajewski" - informuje Ratusz.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży.

 

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości