Kilka tysięcy osób skorzystało z tzw. bonów szkoleniowych, czyli projektu pn. "Kompleksowy system rozwijania kompetencji i umiejętności osób dorosłych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki". W Parku Przemysłowym o efektach projektu i planach dalszego rozwoju dyskutowała rada ekspertów.
W Parku Przemysłowym spotkali się członkowie powołanej rady ekspertów, czyli osób mających wiedzę, doświadczenie i umiejętności w zakresie edukacji i rynku pracy, a także osoby odpowiadające za realizację projektu i przedstawiciele uczestniczących w nim partnerów. W ciągu ostatnich lat z tzw. bonów szkoleniowych skorzystało ponad 8 tysięcy osób.
- Diagnoza wskazywała, że jest brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy - tłumaczy potrzebę wdrożenia projektu Andrzej Stypułkowski, wiceprezydent Łomży. - W moim oczekiwaniu, te działania, które w przeciągu ostatnich 3 lat podjęliśmy, wpłynęły pozytywnie na rynek pracy. Widzimy, że bardzo dużo osób, które uczestniczyły w tym projekcie, zdobyło nowe kompetencje, nowe kwalifikacje i widzimy też zadowolenie ze strony pracodawców. (...) Jest dużo więcej osób z odpowiednimi kwalifikacjami, które zadowalają i pracodawców, i pracowników.
Reklama
Projekt "Kompleksowy system rozwijania kompetencji kluczowych zgodnie z potrzebami regionalnej gospodarki" realizowany był przez Miasto Łomża, Łomżyńską Radę FSNT NOT wraz powiatami: bielskim, hajnowskim, kolneńskim, łomżyńskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim i zambrowskim.
- Województwo podlaskie jako jedyne w Polsce wymyśliło projekt, który był realizowany podmiotowo, czyli nie dla przedsiębiorstw, a bezpośrednio dla osób zainteresowanych podniesieniem kwalifikacji - twierdzi Piotr Grabani, dyrektor Naczelnej Organizacji Technicznej w Łomży. dodając, że udało się dotrzeć do wielu tysięcy osób, które w szkoleniach wzięły udział. To m.in. osoby bezrobotne, pracujące, a nawet mundurowi.
Reklama
Projekt związany z bonami szkoleniowymi nie kończy się.
- Nasz kapitał ludzki ma olbrzymie potrzeby i mamy olbrzymie możliwości - uważa Dariusz Budrowski, kierownik projektu. - Projekt, który jest realizowany przez lidera - Miasto Łomża wraz z partnerami (...) wychodzi krok naprzód. Wychodzi po potrzeby rynku pracy i chce się skontaktować, chce porozmawiać w sposób warsztatowy z przedsiębiorcami, ale także z powiatowymi urzędami pracy, z izbami rzemieślniczymi, o tym, jak można by było usprawnić, wzmocnić, poprawić system kształcenia tak, żeby dostosowywać go do potrzeb rynku pracy i żeby nasza gospodarka otrzymywała najbardziej wykwalifikowane ręce do pracy - mówi Dariusz Budrowski.
Reklama
Więcej w naszym materiale VIDEO