Reklama

Emerytura? Byle nie w czerwcu!

22/05/2019 06:50

Czerwiec nie jest odpowiednim miesiącem, by przejść na emeryturę. Decyzję warto odłożyć i zrobić to trochę później. Świadczenie dzięki temu może być wyższe, a powodem jest niekorzystna waloryzacja składek i kapitału początkowego.

Jak przekazuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS, każdy dodatkowy rok pracy to emerytura wyższa przeciętnie o 8 do 10 proc. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą. Natomiast  czasami zapominają o tym, że na wysokość naszej emerytury ma wpływ również miesiąc, w którym składamy wniosek.  Niekorzystnym terminem dla nowych emerytów jest czerwiec. Spowodowane jest przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego.

- Są dwa rodzaje waloryzacji - roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia - tłumaczy Katarzyna Krupicka.

Reklama

Waloryzacja roczna w następnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.

I tak przechodząc na emeryturę między czerwcem a grudniem składki będą zwiększone waloryzacją roczną w czerwcu, za I kwartał w lipcu i za II kwartał w październiku. Podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między styczniem a czerwcem. W tym wypadku obejmie nas waloryzacja za III kwartał przeprowadzana w styczniu i IV, która dotyczy świadczeń z prawem od kwietnia.

Reklama

Osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu objęta jest jedynie wskaźnikiem rocznym. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych. Dzięki temu takie świadczenie może być wyższe. Jednak w celu uzyskania wyjaśnień zapraszamy każdego indywidualnej do skorzystania z porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu.

Dla emerytur przyznawanych na ”starych” zasadach znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń  i zmienia się wówczas kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te emerytury.

Reklama

Źródło: ZUS/mylomza

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości