Reklama

Finisaż wystawy bursztynu w Muzeum Północno-Mazowieckim

01/02/2024 08:55
LUT04

godz: 10:00

W najbliższą niedzielę 4 lutego Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na finisaż wystawy czasowej „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. Będzie można oglądać ją w godzinach 10:00-16:00. O 12:00 i 14:00 przewidziano oprowadzanie kuratorskie przez autora wystawy Jerzego Jastrzębskiego, a wstęp na te wszystkie wydarzenia jest wolny.

Ekspozycja „Bursztyn. Dar prastarych drzew” została przygotowana z okazji 75-lecia Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Nieprzypadkowo wystawa jubileuszowa jest związana z bursztynem, ponieważ łomżyńska placówka jest z niego znana, dysponując najciekawszym zbiorem regionalnego bursztynu w kraju.  
Adam Chętnik już w roku 1950 zorganizował  w łomżyńskim muzeum wystawę czasową bursztynu, pierwszą tego typu w powojennej Polsce, zaś po ośmiu latach powstała wystawa stała. Po przeniesieniu muzeum do obecnej siedziby została ona opracowana na nowo oraz poszerzona o kolejne obiekty i funkcjonuje pod tytułem „Bursztyn w dorzeczu Narwi”  ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających z kraju i ze świata.
Jubileuszowa wystawa „Bursztyn. Dar prastarych drzew” składa się z różnorodnych i bardzo ciekawych obiektów, w tym inkluzji, różnych form bursztynu i wyrobów, pochodzących ze  zbiorów warszawskiego Muzeum Ziemi  Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Gdańska oraz muzeum łomżyńskiego, dopełnionych zdjęciami i multimediami.

Źródło: nadesłane
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości