3750 osób zaszczepionych i 250 osób bez szczepień będzie mogło bawić się podczas nadchodzącego Gościńca Łomżyńskiego 2021 – wynika z regulaminu imprezy, który opublikował Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych. To najprawdopodobniej nie jest dobra informacja dla wszystkich, którym brakowało dużych imprez kulturalnych w Łomży. Pierwotnie osoby niezaszczepione miały nosić opaski identyfikacyjne, jednak okazuje się, że zapis ten został już usunięty.
Gościniec Łomżyński odbędzie się w ostatni piątek (27.08) i sobotę (28.08) sierpnia. Pierwszego dnia wystąpią: Extazy Top Girls i Francesco Napoli, natomiast drugiego dnia zobaczymy na scenie Adama Kalinowskiego, zespół Łzy i Margaret.
Co z koronawirusem? W Biuletynie Informacji Publicznej Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych pojawiły się zasady, które zawierają też szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa epidemiologicznego.
Po wstępnym zapoznaniu się z nimi można stwierdzić, że wielkich tłumów w Łomży chyba nie będzie. W regulaminie podpisanym przez dyrektora Krzysztofa Zemło znajduje się bowiem zapis, że „impreza jest dostępna dla wszystkich osób w ilości 3750 zaszczepionych i 250 osób bez szczepień, pod warunkiem przestrzegania zasad bezpieczeństwa i porządku w czasie trwania imprezy”, a stwierdzanie i sprawdzanie uprawnień osób do uczestniczenia w imprezie należy do obowiązku służb porządkowych. Osoby przebywające na terenie imprezy mają obowiązek noszenia maseczek i dezynfekcji dłoni.
Kolejne podobne zasady znajdziemy też w wewnętrznych zasadach organizatora dla uczestników imprezy. Znajdziemy tam m.in. zapis, że osoby zaszczepione będą wpuszczane na teren, gdy zainteresowana osoba wyrazi zgodę na przedłożenie informacji o zaszczepieniu (tj. dobrowolne pokazanie certyfikatu szczepienia, wygenerowanego kodu QR). Brak wyrażenia takiej zgody będzie oznaczał, że uczestnik ten zostanie potraktowany jako osoba niezaszczepiona.
A co z niezaszczepionymi? Przewidziano, że na teren imprezy wejdzie 250 osób bez szczepień. W BIP mogliśmy przeczytać, że osoby te będą wpuszczane na teren imprezy z opaską identyfikacyjną, co nie spodobało się komentującym pomysł internautom. Po publikacji naszego artykułu otrzymaliśmy informację od dyrektora MDK-DŚT, że opaski nie będą konieczne. Kontrowersyjny wymóg został dziś usunięty z zasad wewnętrznych organizatora dla uczestników imprezy.
W zasadach znajdziemy też akapit o zbieraniu danych osobowych i kontaktowych. „Dane te umożliwiają łatwy kontakt z uczestnikami wydarzenia po jego zakończeniu”, „będą przechowywane przez organizatora przez 2 tygodnie”, a uczestnik „powinien wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych (imię, pierwsza litera nazwiska, dzień i miesiąc urodzenia) o braku szczepienia”. Zbierania danych od osób niezaszczepionych możemy spodziewać się przy wejściu.
Dokumenty dostępne w BIP dołączyliśmy do naszej galerii