Reklama

Groźna Superbakteria New Delhi w łomżyńskim szpitalu

23/09/2016 11:40

Dwie osoby, u których wykryto obecność bakterii Klebsiella pneumoniae NDM potocznie zwanej Superbakterią New Delhi, przebywają na oddziale intensywnej opieki medycznej łomżyńskiego szpitala. New Delhi to groźna bakteria, bo jest ona odporna na działanie wszystkich antybiotyków.

Jak zapewnia zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży dr Hanna Majewska-Dąbrowska, pacjenci przebywający na OIOM-ie są nosicielami bakterii, ale ich ciężki stan nie wynika z chorób wywołanych przez nią tylko z innych schorzeń.

W związku z wykryciem NDM w szpitalu musiały zostać wdrożone przewidziane w takiej sytuacji środki ostrożności. Chorzy są odizolowani, a ich obsługą zajmuje się specjalnie wyznaczony personel. Nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z tymi osobami. Środki zaradcze, które zostały podjęte w szpitalu, mają na celu maksymalne zmniejszenie ryzyka przeniesienia bakterii na inne osoby. O sytuacji poinformowany został oczywiście SANEPiD.

Reklama

Superbakteria New Delhi to potoczna nazwa Klebsiella pneumoniae NDM - pałeczki zapalenia płuc, która należy do grupy bakterii jelitowych. Bakteria New Delhi jest odpowiedzialna za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Bardzo często doprowadza do sepsy, która kończy się śmiercią co drugiego pacjenta. W Polsce choroba pojawiła się w 2011 roku w Warszawie, a kolejny raz w 2012 r. w szpitalu w Poznaniu.

Bakteria Klebsiella pneumoniae NDM posiada "gen superoporności" (gen NDM-1 - New Delhi-Metallo-beta-laktam-1) kodujący enzymy (przede wszystkim metalo-beta-laktamazy), które unieszkodliwiają praktycznie wszystkie antybiotyki, nawet te "ostatniej szansy", które stosuje się w leczeniu ciężko chorych.

Reklama

Jak zaznaczają specjaliści, główną przyczyną oporności bakterii jest niewłaściwe stosowanie lub nadmierne używanie antybiotyków. W całej Europie nadużywanie antybiotyków jest zjawiskiem powszechnym, a jak wynika z danych Europejskiego Programu Monitorowania Konsumpcji Antybiotyków ESAC (European Surveillance of Antibiotic Consumption), Polska zajmuje pod tym względem miejsce w ścisłej czołówce.

Klebsiella pneumoniae NDM żyje na skórze i w przewodzie pokarmowym. Wydalana jest wraz z kałem zarówno osoby chorej, jak i zdrowego nosiciela (czyli takiego, u którego nie pojawiły się jeszcze objawy chorobowe). W związku z tym może się przenieść poprzez niezdezynfekowaną toaletę, z której skorzystała osoba, będąca nosicielem bakterii. W związku z tym bakteria z łatwością przenosi się z jednej osoby na drugą. Należy zaznaczyć, że bakterie NDM są świetnie przystosowane do życia w układzie pokarmowym człowieka. Mogą przebywać w organizmie nawet przez kilka lat.

Reklama

W listopadzie 2015 roku powstał specjalny zespół ds. ograniczania rozprzestrzeniania się NDM na terenie szpitali na Mazowszu. Działa pod patronatem naukowym konsultant krajowej w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej i zrzesza między innymi pracowników sanepidu. Zespół ten opracował nowe zasady. Szpitale muszą m.in. zgłaszać sanepidowi wszystkie dodatnie wyniki laboratoryjne w kierunku Klebsiella pneumoniae, a pacjenci u których wykryto NDM, są poddawani izolacji.

Informacje o bakterii Klebsiella pneumoniae NDM na podst. www.poradnikzdrowie.pl

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości