Miasto dostało twardy orzech do zgryzienia. Wykonawca hali sportowej przy SP nr 5 w Łomży zrezygnował z realizacji przedsięwzięcia. Urzędnicy muszą rozpisać kolejny przetarg i znaleźć firmę, która dokończy inwestycję.
Firma Rembud z Przasnysza zeszła z placu budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży. Miasto zamierza uzyskać odszkodowanie z tytułu zerwania umowy. Nie wyklucza też drogi sądowej.
- Już w ubiegłym roku wykonawca domagał się od Miasta zwiększenia wartości zadania o 2,5 mln zł w przypadku zastosowania materiałów słabszej jakości lub 5 mln zł przy zrealizowaniu inwestycji z materiałów zgodnych z dokumentacją projektową i postępowaniem przetargowym, na co nie zezwalają przepisy ustawy prawo zamówień publicznych. Rozumiejąc zaistniałą sytuację, przedstawiciele Urzędu Miejskiego przedstawili propozycję wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorcy, zgodną z przepisami ustawy PZP i konkurencyjnością ofert. Zaowocowało to wówczas wznowieniem prac. Jednak w lutym br., pomimo wielokrotnych rozmów, wykonawca postanowił jednak zejść z placu budowy. Dlatego zobowiązany został do przedstawienia dokładnej inwentaryzacji wykonanych robót, właściwego zabezpieczenia placu budowy i terenu przyległego - wyjaśnia Urząd Miejski w Łomży.
Reklama
Teraz miasto będzie musiało ogłosić nowy przetarg na wyłonienie przedsiębiorcy, który dokończy rozpoczęte już prace. Dotychczasowa firma wykonała około 30% zleconej pracy.
- W ciągu niewiele ponad roku od podpisania umowy wykonano stan surowy otwarty, na który składają się głównie roboty żelbetowe konstrukcji budynku oraz kanalizacja sanitarna pod-posadzkowa na poziomie parteru. Wstępnie szacuje się, że zadanie uda się dokończyć latem 2024 roku - podsumowuje ratusz.
Nie wiadomo jeszcze, czy na dokończenie inwestycji konieczne będą dodatkowe przesunięcia w budżecie miasta.
Zobacz też: W Łomży wybudowana zostanie nowa hala sportowa [FOTO, VIDEO]
Przypomnijmy, że umowę na budowę nowoczesnej sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 5 podpisano w grudniu 2021 roku, a prace rozpoczęto na początku 2022 roku. Do końca 2023 roku placówka powinna zyskać nowoczesny obiekt z główną salą gimnastyczną zapewniającą ćwiczenia jednocześnie trzem grupom. Ma również tam powstać siłownia oraz 3 sale do ćwiczeń – 2 sale gimnastyki korekcyjnej i sala taneczna. W budynku znajdować się będą także m.in. szatnie dla dzieci szkolnych (których teraz brakuje), magazyn sprzętu sportowego, pokoje trenera i ratownika medycznego, zespoły szatniowe z ustępami, umywalniami i natryskowniami oraz pomieszczenia techniczne. Sala wyposażona będzie w trybunę na 200 osób oraz windę zewnętrzną.
Fot. UM Łomża