Reklama

Historyczna prelekcja w Muzeum Północno-Mazowieckim

PAŹ18

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży godz: 18:00

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza w piątek 18 października na prelekcję „Margrabia Aleksander Wielopolski. Historia - Edukacja - Przestrzeń publiczna”. Wygłosi ją dr hab. Marek Białokur, profesor Uniwersytetu Opolskiego, autor licznych publikacji, między innymi biografii „Gabriel Naruszewicz”, znawca historii Polski i krajów ościennych w XIX i XX wieku.

Aleksander Wielopolski (1803-1877) to postać złożona i bardzo niejednoznaczna. Jego działalność na ziemiach zaboru rosyjskiego dała efekt w postaci niezwykle ważnych reform w dziedzinie oświaty, administracji, sądownictwa, ekonomii i kwestii społecznych. Doprowadził choćby do powstania Szkoły Głównej w Warszawie, oczynszował chłopów oraz nadał wiele praw Żydom. Był jednak zwolennikiem polityki ugodowej wobec imperium rosyjskiego, a jako przeciwnik walki o odzyskanie niepodległości zapisał się w pamięci Polaków jako człowiek, który pośrednio spowodował masakrę ludności Warszawy w roku 1861 oraz dwa lata później zarządził brankę, chcąc uniemożliwić wybuch powstania styczniowego. Ostatnie lata życia spędził na emigracji.

Marek Białokur przedstawi nie tylko biografię i dokonania Wielopolskiego, ale też dokona oceny jego postawy i poglądów politycznych przez pryzmat tego, co bada od 25 lat, czyli szkolnych podręczników historii. Ukaże również, jak margrabia Wielopolski jest postrzegany w Polsce i krajach sąsiednich oraz jak jest obecny w naszej przestrzeni publicznej.

Spotkanie odbędzie się w piątek 18 października w sali edukacyjnej muzeum o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości