W czwartek czeka nas ciekawe widowisko. Z terenu całej Polski będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca.
Z informacji opublikowanych w mediach wynika, że zaćmienie w całkowitej fazie będzie widoczne z terenów Rosji, Kanady i Grenlandii. W Polsce będziemy mogli podziwiać zaćmienie częściowe.
Jak informuje portal astronet.pl, zaćmienie w naszym kraju zacznie się pomiędzy godzinami 11:35 w Świnoujściu do 12:05 w Bieszczadach.
„ Faza maksymalna nastąpi od około 50 do 65 minut później, koniec zaćmienia zaś nastąpi od 13:40 w Polsce południowej do paru minut po 14 w Polsce północnej. Oczywiście najdłużej zjawisko potrwa tam, gdzie faza będzie największa, czyli nad Bałtykiem, gdzie Księżyca zdoła zasłonić około 26% średnicy tarczy słonecznej. Na południu faza zaćmienia wyniesie zaledwie 12-13%.” – czytamy.
Reklama
W obserwacjach mogą przeszkodzić nam chmury. Z aktualnych prognoz wynika, że około południa możemy spodziewać się w Łomży przelotnych opadów i częściowo pochmurnego nieba. Warto wziąć pod uwagę, że patrzenie bezpośrednio na Słońce bez odpowiednich zabezpieczeń jest niebezpieczne – grozi to poważnym i trwałym uszkodzeniem wzroku. Jeżeli chcemy obejrzeć zjawisko, wcześniej się do tego przygotujmy.
Na następne zaćmienie Słońca przyjdzie nam poczekać ponad rok