Reklama

Jutro zaćmienie Słońca. Czy zobaczymy je w Łomży?

09/06/2021 14:04

W czwartek czeka nas ciekawe widowisko. Z terenu całej Polski będzie można zobaczyć zaćmienie Słońca.

Z informacji opublikowanych w mediach wynika, że zaćmienie w całkowitej fazie będzie widoczne z terenów Rosji, Kanady i Grenlandii. W Polsce będziemy mogli podziwiać zaćmienie częściowe.

Jak informuje portal astronet.pl, zaćmienie w naszym kraju zacznie się pomiędzy godzinami 11:35 w Świnoujściu do 12:05 w Bieszczadach.

 Faza maksymalna nastąpi od około 50 do 65 minut później, koniec zaćmienia zaś nastąpi od 13:40 w Polsce południowej do paru minut po 14 w Polsce północnej. Oczywiście najdłużej zjawisko potrwa tam, gdzie faza będzie największa, czyli nad Bałtykiem, gdzie Księżyca zdoła zasłonić około 26% średnicy tarczy słonecznej. Na południu faza zaćmienia wyniesie zaledwie 12-13%. – czytamy.

Reklama

W obserwacjach mogą przeszkodzić nam chmury.  Z aktualnych prognoz wynika, że około południa możemy spodziewać się w Łomży przelotnych opadów i częściowo pochmurnego nieba. Warto wziąć pod uwagę, że patrzenie bezpośrednio na Słońce bez odpowiednich zabezpieczeń jest niebezpieczne – grozi to poważnym i trwałym uszkodzeniem wzroku. Jeżeli chcemy obejrzeć zjawisko, wcześniej się do tego przygotujmy.

Na następne zaćmienie Słońca przyjdzie nam poczekać ponad rok

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości