Reklama

Kampania na finiszu. Ostatnia runda odpowiedzi na pytania wyborców

14/11/2014 16:38

Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi już w tej kampanii wyborczej odpowiedziami na zadane przez naszych czytelników pytania. W ostatniej rundzie odpowiedzi udzielili wszyscy kandydaci. Pozostało już tylko niedzielne głosowanie, po którym dowiemy się, kto przedłuży rywalizację na drugą rundę, a komu pozostanie tylko kibicować innym. Mamy nadzieję, że zrealizowana przez portal MyLomza.pl internetowa debata pozwoliła naszym Czytelnikom dokładniej zapoznać się z sylwetkami kandydatów i ich zamierzeniami oraz będzie pomocna w dokonaniu wyboru.

Zgodnie z wytycznymi PKW, w okresie „ciszy wyborczej” w Internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczonych tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany. Opublikowane odpowiedzi pozostaną więc dostępne.

Lista pytań przesłanych kandydatom (bez poprawek redakcyjnych):

W publikacjach poświęconych ekonomi społecznej, Łomża jest nazywana "zagłębiem spółdzielczości socjalnej". Czy zamierzacie Panowie wspierać spółdzielnie socjalne, które funkcjonują w Łomży i okolicach ? Jeśli tak. Proszę podać konkretne działania.

Jak postrzega Pan znaczenie podejmowanych działań na rzecz kultury w mieście?

Prezydent takiego miasta jak Łomża może zatrudnić pięciu etatowych doradców. Czy zamierza Pan z takich osób korzystać? Jeśli tak to w jakich dziedzinach? Czy zamierza Pan korzystać również ze społecznych rad konsultacyjnych? Jeśli tak, to czym one miałyby się zajmować i czy na ich działanie przekaże Pan jakieś środki z budżetu miasta?

Chrzanowski Mariusz:

Szanowni Państwo w swoim programie wyborczym poruszam problem pomocy dla osób, które chcą założyć spółdzielnie socjalne. Myślę, że jest to bardzo dobra forma aktywizacji osób bezrobotnych. W ostatnim czasie odbyłem szereg spotkań z osobami, które założyły bądź w najbliższym czasie mają zamiar założyć spółdzielnię socjalną. Wczoraj miałem przyjemność gościć w siedzibie jeden z nich i po raz kolejny podkreśliłem, że jako prezydent miasta będę wspierał ich rozwój w Łomży. Podstawową rolą urzędu miasta w tym zakresie powinna być pomoc przy założeniu spółdzielni. Mam tu na myśli pomoc prawną, co jest na samym początku bardzo istotne dla osób bezrobotnych, którym brakuje doświadczenia w tym zakresie. Ponadto miasto może wynajmować na preferencyjnych warunkach nieruchomości miejskie, czy nawet być współzałożycielem spółdzielni socjalnej.

Oczywiście kulturę w Łomży należy wspierać i jako prezydent miasta deklaruję pomoc finansową przy organizacji wydarzeń kulturalnych, które dotychczas odbywały się w Łomży. Będę zabiegał, żeby w okresie wakacyjnym na Starym Rynku oprócz występów zespołów muzycznych, raz w tygodniu odbywały się przedstawienia teatralne, czy występy kabaretów. Oceniam dobrze działalność w Łomży wielu instytucji kultury. Jako przyszły prezydent będę dbał o ich rozwój.

Myślę, że prezydentowi Łomży nie potrzeba aż pięciu doradców. W urzędzie pracuje dużo dobrych urzędników i z ich potencjału należy korzystać. Zatrudniane tak dużej ilości doradców generuje tylko wydatek dla budżetu miasta. Nie wykluczam jednak z korzystania z pomocy 2 asystentów. Pierwszy odpowiadałby za pomoc dla osób, którzy chcą założyć spółdzielnie socjalne. Drugi zajmowałby się współpracą ze stowarzyszeniami, klubami sportowymi, placówkami oświatowymi i kulturalnymi, uczelniami wyższymi. Jako prezydent miasta powołam Społeczną Radę do spraw osób niepełnosprawnych, Radę Seniorów oraz Młodzieżowa Radę Miasta. Wszystkie powyższe rady będą miały charakter konsultacjno - doradczy. Dzięki powołaniu powyższych organów będę mógł być informowany o bieżących problemach osób niepełnosprawnych, ludzi starszych oraz o potrzebach ludzi młodych. Osoby, które wejdą w skład rad będą pełniły swoją funkcję społecznie, więc nie przewiduję obciążać budżetu miasta ich działalnością.

Czerniawski Mieczysław:

Przedsiębiorstwa społeczne to wciąż w naszym kraju nowość. Chodzi bowiem nie tylko o spółdzielnie socjalne, ale też inne formy przedsiębiorczości nastawionej nie na zysk ekonomiczny, ale zamierzony efekt społeczny – np. aktywizację osób zagrożonych wykluczeniem czy finansowanie działalności statutowej organizacji pozarządowych z działalności gospodarczej. W zakresie spółdzielczości socjalnej w Łomży wsparcia udziela Powiatowy Urząd Pracy, a także Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, korzystając z funduszy unijnych. W najbliższej perspektywie finansowej ze środków UE znalazł się system preferencyjnych pożyczek dla przedsiębiorstw socjalnych. Urząd Miasta z tak zorganizowanym wsparciem mierzyć się nie może. Jednak pobudzenie przedsiębiorczości w każdej sferze uznałem za priorytet mijającej kadencji. Skupiliśmy się na tworzeniu warunków dla inwestorów. Teraz przyszedł czas również na wsparcie przedsiębiorczości społecznej. Na preferencyjnych warunkach korzysta z pomieszczeń w Parku Przemysłowym Łomża Spółdzielnia Socjalna Alexis, jedna z pierwszych tego typu w naszym mieście. System wsparcia wymaga opracowania i współdziałania wszystkich podmiotów zajmujących się w Łomży ekonomią społeczną. Wystarczy tylko dobra chęć, a taką deklaruję.

Miasto Łomża jest jednym z niewielu (jeśli nie jedynym) samorządów tej wielkości w Polsce, które jest organizatorem pięciu profesjonalnych instytucji kultury, niektórych o zasięgu ponadlokalnym: Miejskiego Domu Kultury- Domu Środowisk Twórczych, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Północno-Mazowieckiego (wraz z Galerią Sztuki Współczesnej i Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie), Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego, Teatru Lalki i Aktora. Utrzymanie tych instytucji na wysokim poziomie z bogatą ofertą kulturalną i edukacją artystyczną to duże wyzwanie dla samorządu. Należy dodać, że Urząd Miejski wspiera również zadania w sferze kultury realizowane przez stowarzyszenia, placówki oświatowe i Regionalny Ośrodek Kultury. Patrząc chociażby z perspektywy liczby miejskich jednostek kultury, ale także na ich działalność jeżeli chodzi o pielęgnowanie, kształtowanie i doskonalenie funkcjonujących w nich form kulturalnych można stwierdzić, ze jesteśmy miastem o dość bogatej ofercie w tym zakresie.
Każda z wymienionych jednostek stara się w sposób najlepszy jak to możliwe, zapewnić mieszkańcom Łomży w każdej grupie wiekowej rozrywkę. Oczywiście duży w pływ na atrakcyjność tej rozrywki i jej częstotliwość mają budżety, jakimi dysponują poszczególne instytucje. Niemniej, śledząc programy imprez, uroczystości i ofertę, jeśli chodzi o różnorodność zajęć pozaszkolnych jest to naprawdę bogaty i wartościowy program. Zawsze można powiedzieć, że kultura jest niedoinwestowana, bo rzeczywiście dostrzegalne przez mieszkańców miasta jest bardziej to, co materialne (inwestycje miejskie), niż afisze, plakaty i strona internetowa, gdzie oferowane są koncerty, spektakle, zajęcia, wystawy, spotkania z historią, zajęcia edukacyjne, taneczne, plastyczne itd.
Jeśli mówimy o inwestowaniu w kulturę, to w tej kadencji rozpoczęliśmy i zakończyliśmy pierwszy etap związany z modernizacją siedziby Filharmonii Kameralnej. Mamy nadzieję, ze uda nam się tą inwestycję kontynuować tak, aby mieszkańcy w pełni mogli skorzystać z uczty duchowej.
Chciałbym także wspomnieć o współpracy z organizacjami pozarządowymi, czy po prostu wspierania inicjatyw mieszkańców Łomży. Jeżeli jest taka możliwość finansowa z naszej strony, a pomysł jest wartościowy z punktu widzenia szerszego grona mieszkańców, to także staramy się współpracować lub przejąć inicjatywę realizując zadanie w całości.
Wśród nich można wymienić ważniejsze cykliczne wydarzenia kulturalne:
1. Koncert „Jak w niebie wesoło” w Kościele O.O. Kapucynów
2. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Kulki
3. Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Prezydenta Miasta Łomży
4. Dni Łomży,
5. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA, (TliA),
6. Przyjaciele Pani Hani - koncert poświęcony Hance Bielickiej
7. Festyn na Jana – impreza plenerowa nad Narwią (Fundacja „Czas Lokalny”)
8. Koncert Galowy Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego z okazji Dni Łomży
9. Czerwcowy Konkurs Jednego Wiersza (MBP),
10. Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki Sacrum et Musica.
11. Turniej Tańca Młodzieżowego „Wirująca Strefa”,
12. Muzyczne Zaduszki,
13. Gala wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury,
14. Konfrontacje Teatrów Młodzieżowych ,
15. Konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera i Sesja Glogerowska.
Także: wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej, Muzeum Północno- Mazowieckim, Galerii pod Arkadami, Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie, Koncerty Filharmonii Kameralnej, premiery i spektakle Teatru Lalki i Aktora, liczne imprezy organizowane przez MDK-DŚT i Miejską Bibliotekę Publiczną.
Zadaniem miasta jest stwarzanie warunków do rozwoju kultury. Jak sądzę, z tego zadania samorząd wywiązuje się dobrze . Wydarzeń kulturalnych jest wiele, zasilane często środkami z promocji miasta, stanowią świetną propozycję dla mieszkańców Łomży w różnym przedziale wiekowym. Instytucje kultury realizują szeroko rozumianą edukację kulturalną (wspieraną też środkami z profilaktyki): muzyczną, teatralną, wokalną, taneczną, plastyczną, dając tym szansę rozwoju młodym ludziom swoich pasji i zainteresowań, stanowiąc jednocześnie alternatywę zachowań nieporządanych.

Nikt nie jest alfą i omegą we wszystkich dziedzinach życia. Ja również chętnie słucham opinii innych, zwłaszcza gdy są ekspertami w pewnych dziedzinach. Dlatego gdy zaczynałem prezydencką kadencję, zatrudniłem dwóch doradców, którzy służyli mi swoją wiedzą w szeroko pojętych sprawach gospodarczych i komunikacji społecznej. Dziś kończąc kadencję również mam dwoje doradców, zajmujących się tymi samymi kwestiami, choć są to już inne osoby niż cztery lata temu. Myślę, że jeżeli dalej będę korzystał z doradców, to raczej nie więcej niż dwóch - trzech.
Czasami potrzebne jest dodatkowo spojrzenie na pewne sprawy nie okiem urzędnika, a osoby nie związanej z bieżącą pracą administracyjną, mającą ponadprzeciętne kompetencje w szczegółowych kwestiach. Dlatego też od trzech lat korzystam z potencjału Społecznej Rady Konsultacyjnej, którą tworzą m. in. naukowcy. Każdego roku przesyłam wszystkim jej członkom po kilka spraw do przeanalizowania i ewentualnego wniesienia uwag. O wiele częściej jednak jestem z poszczególnymi osobami w bezpośrednim, a przynajmniej telefonicznym kontakcie w sprawach z różnych dziedzin. W ten sposób funkcjonowanie Społecznej Rady Konsultacyjnej odbywa się przy minimalnych kosztach komunikacji i korespondencji.
Chętnie też słucham głosu lokalnych środowisk społecznych czy zawodowych. Stąd powołania działających społecznie: Łomżyńskiej Rady Sportu oraz Łomżyńskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. W przyszłej kadencji dostrzegam także potrzebę współpracy z reprezentacjami młodszych mieszkańców naszego miasta oraz seniorów. Przewiduję również rosnącą rolę Rad Osiedli, które najlepiej znają problemy nurtujące społeczność zamieszkującą dany rejon miasta i są znakomitymi źródłami aktywności obywatelskiej. W tym przypadku zaproponuję, by Rady Osiedli miały do swojej dyspozycji po 50 tysięcy złotych rocznie na różne inicjatywy.

Dzierzgowski Wojciech:

W ramach projektu w Łomży działa projekt OWES - Subregion łomżyński, wspiera on projekty działające na terenie Łomży i województwa podlaskiego. Obecnie na ternie województwa zarejestrowane są 43 podmioty, w samej Łomży zarejestrowane są 11 podmioty działające w formie spółdzielni socjalnej. Prężnie działa kilka z nich Alexis, Info Card, NetLajt, Awans, w spółdzielniach pracuje już ponad 70 osób.
Jako przyszły Prezydent i samorządowiec jestem za każda forma wspierania lokalnej przedsiębiorczości, tym bardziej że spółdzielnie socjalne w swoim założeniu realizują usługi w sferach często nieopłacalnych dla dużych podmiotów. Spółdzielnie socjalne są świetnym uzupełnieniem rynku pracy i często jedyna alternatywą dla osób defaworyzowanych, tj. osób starszych, z niewielkim stopniem niepełnosprawności itd. Jestem jak najbardziej za wspieraniem lokalnych spółdzielni. Działania, o których możemy mówić dzisiaj to pomoc organizacyjno,-prawna, logistyczna, doradztwo i pomoc w pozyskaniu środków z fundusze EFS, pomoc w wyszukiwaniu i najmie lokali, realizowana chociażby w ramach działalności PPŁ.

Znaczenie podejmowanych działań w mieście w dziedzinie kultury ale i sztuki jest ogromne pod względem organizowania życia kulturalnego, dobrej zabawy, rozrywki i obcowania z kulturą i sztuką oraz integrowania społeczności i promowania miasta i jego mieszkańców. Planujemy utworzenie jednostki Łomżyńskie Centrum Kultury i Sztuki, która skupi działalność miasta w zakresie kultury i sztuki. Zlokalizowanie jej działalności w centrum miasta np. obecnie hala targowa na Starym Rynku. Centrum te we współpracy z organizacjami pozarządowymi i różnymi stowarzyszeniami i zorganizowanymi środowiskami oraz pojedynczymi artystami będzie inspirować, organizować i prowadzić działalność kulturalną na terenie miasta. Działalność ta musi zapewniać rozrywkę uczestnikom imprez, zachęcać do udziału w nich zarówno artystów jak i uczestników, promować osoby uzdolnione i twórczą pracę mieszkańców Łomży, integrować społeczność miasta i promować Łomżę. Zabezpieczymy optymalne środki na realizację tych działań i skutecznie pozyskamy sponsorów imprez o większej skali organizacji. Planujemy stypendia na najzdolniejszych i najaktywniejszych w tej dziedzinie.

Sam jestem bardzo dobrze przygotowany, praktycznie w każdej dziedzinie do skutecznego i odpowiedzialnego zarządzania miastem. Jednak z różnych względów nie będę w stanie sam wszystkiego wykonać. Wówczas mogę potrzebować doradców, ale taką decyzję podejmę po wyborze mnie na funkcję. Ze względów organizacyjnych powinienem mieć doradców, ale w optymalnej ilości i niezbędnym merytorycznie zakresie. Jestem za wykorzystaniem potencjału i doświadczenia obecnej kadry zatrudnionej w ramach Urzędu Miasta i Jednostek podległych. Zatrudnianie doradców ma swoje uzasadnienie jedynie wypadku konieczności zdiagnozowana ważnych obszarów działalności Miasta, w których wiedza i doświadczenie zarządzających Miastem jest niewystarczające. Dziś trudno jest zdiagnozować konieczność zatrudniania doradców jak, a tym bardziej obszarów i dziedzin w których by byli zatrudnieni.
Jestem za współpracą z społecznymi Radami Konsultacyjnymi, w naszych debatach i wystąpieniach wielokrotnie podkreślaliśmy konieczność tworzenia takich Rad. Naszym zdaniem współpraca Miasta z poszczególnymi środowiskami realizowana poprzez przedstawicieli zgrupowanych w Społecznych Radach ma fundamentalne znaczenie przy podejmowaniu ważnych decyzji przez Urząd Miasta w zakresie podejmowania decyzji dotyczących środowisk ludzi młodych, seniorów, studentów, ludzi kultury, wolontariatu, pracowników nauki.
Jako Prezydent Miasta wspomagał będę tworzenie takich Rad, starał się będę być pomocnym w zakresu ich działalności, logistyki, pomocy w kwestiach lokalowych, zaopatrzeniu w niezbędny sprzęt, doradztwo organizacyjne i prawne. W zakresie środków wspierałbym te Rady w stopniu odpowiadającym ich skali działalności i skupiłbym się głównie na pozyskiwaniu środków z funduszy unijnych dysponujących środkami na cele będące w zakresie działalności Rad Społecznych przy Prezydencie.

Grabani Piotr:

To prawda, że Łomża jest jednym z wiodących ośrodków powstawania (w szczególności kilka lat temu) spółdzielni socjalnych. W oparciu o obowiązujące przepisy w pierwszym okresie działalności spółdzielnie socjalne mają ustawowe preferencje i pomoc finansową na prowadzenie działalności gospodarczej. Ważny jest ten moment, w którym spółdzielnia socjalna musi sobie poradzić w rzeczywistości gospodarczej tak jak każdy podmiot. I tu może wkroczyć ze swoją pomocą miasto i jego instytucje. To mogą być przede wszystkim działania w zakresie pomocy prawnej, lokalowej oraz organizacyjnej, w szczególności dla tych podmiotów, które zatrudniają osoby długotrwale bezrobotne lub nie radzące sobie na rynku pracy. Do systemowych rozwiązań niezbędne są zmiany w prawie aby stworzyć pewien układ preferencji dla spółdzielni socjalnych wykonujących społecznie użyteczne prace na rzecz miasta lub jego jednostek organizacyjnych. Jako przykład można podać system spółdzielczości socjalnej we Włoszech. Jeżeli przyjrzymy się zasadom wydatkowania środków finansowych z funduszy unijnych to problemy ekonomii społecznej oraz wykluczenia społecznego zostały zapisane w programach operacyjnych na lata 2014 – 2020. Zatem to drugi obszar możliwości wspierania istniejących spółdzielni socjalnych w przygotowywaniu projektów na zagospodarowanie przede wszystkim osób z tzw. wykluczenia społecznego. W moim wykonaniu pomoc dla spółdzielni socjalnych jest tu zagwarantowana. Taka pomoc może być kierowana również poprzez Klaster Ekonomii Społecznej, który powstał w subregionie łomżyńskim jako potrzeba integracji środowiska spółdzielni socjalnych i organizacji pozarządowych. Jestem członkiem tej organizacji i w niej również widzę szansę spełniania roli koordynatora potrzeb artykułowanych przez poszczególne spółdzielnie socjalne. Klaster powołał stowarzyszenie, które w najbliższych latach jako uprawniony podmiot tego środowiska może zabiegać o wsparcie finansowe kolejnych ciekawych projektów realizowanych przez spółdzielnie socjalne. Stowarzyszenie jeżeli zajdzie taka potrzeba uzyska pomoc organizacyjną miasta w zakresie siedziby i wsparcia prawnego w prowadzonej działalności statutowej.

Kultura miejska potrzebuje przede wszystkim odpowiednich warunków do prowadzenia swojej działalności. Obiekt przy Wojska Polskiego adaptowany ponad 20 lat temu na potrzeby Miejskiego Domu Kultury jest od dawna wstrzymującym możliwości rozwinięcia skrzydeł łomżyńskiej kultury. To samo dotyczy Filharmonii Łomżyńskiej przy ul. Nowej. Kilka dni temu po częściowym remoncie oddano obiekt do dalszego użytkowania. Zamurowano okna i wyremontowano pomieszczenia tzw. zaplecza socjalno-administracyjnego. To jest ważne aby w godny sposób mogła ćwiczyć orkiestra i artyści z zewnątrz goszczący w Łomży. Ale poza tym sala wygląda tak jak ją kilkanaście lat temu zostawiłem po likwidacji województwa łomżyńskiego. Jako dyrektor administracyjny Urzędu Wojewódzkiego w Łomży przeprowadziłem w latach 90-tych generalny remont tej sali. Zostały wymienione obicia foteli i zmodernizowany sufit wraz z oświetleniem. I tak to wygląda do dzisiaj. Nie piszę o tym aby sobie przypisać jakieś szczególne zasługi ale takie są fakty. Mam nadzieję, że drugi etap modernizacji tej sali przyniesie oczekiwane efekty. Trzeci element tej układanki to amfiteatr przy ul. Zjazd, którego nie ma. Taki na miarę możliwości finansowych Łomży jest po prostu potrzebny. Wówczas można by znacznie lepiej wykorzystać potencjał drzemiący w ludziach i instytucjach kultury. Jako pozytywny przykład niech posłuży Teatr Lalki i Aktora. Od wieli lat ma swój obiekt, w którym prowadzi bardzo ciekawą działalności dla dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Życzę pozostałym jednostkom kultury łomżyńskiej aby w najbliższych latach mogły rozwinąć skrzydła na miarę swoich możliwości, a Prezydent jest od tego żeby im w tym pomóc.

Wszystko zależy od tego jakie ma się przygotowanie do zarządzania takim organizmem jak 60 - tysięczne miasto. Jednym są doradcy potrzebni, a innym nie do końca. Ja należę do tych drugich. Nie wykluczam skorzystania z takiego rozwiązania w zakresie wsparcia dwóch bardzo ważnych segmentów działalności statutowej miasta. Po pierwsze myślę o powołaniu Pełnomocnika ds. funduszy unijnych. Taka osoba nie koniecznie musi być zatrudniana z zewnątrz. Chodzi przede wszystkim o nadanie specjalnej rangi i podporządkowanie tej osoby bezpośrednio pod prezydenta. Ratuszowi potrzebna jest na najbliższe lata wzmożona aktywności na płaszczyźnie przygotowywania ciekawych projektów infrastrukturalnych tworzących podwaliny pod nowe miejsca pracy i wspierających łomżyńską przedsiębiorczość oraz tych wszystkich działań ze środków europejskich realizowanych przez szkoły, przedszkola, miejskie ośrodki kultury , sportu i turystyki. Zatem urząd miasta i jego agendy powinny pełnić rolę inicjatora i promotora wszelkich działań, które mogą miastu przynieść ciekawe rozwiązania finansowe z programów regionalnych i krajowych związanych z programowaniem 2014 – 2020. Drugą osobą, która byłaby wyłoniona spośród pracowników ratusza to koordynator 600-lecia nadania miastu praw miejskich. Może chodzi tu bardziej o symbol niż tworzenie specjalnego etatu ale uważam, że dla koordynacji przygotowań do cyklu uroczystości, które będą przygotowywały jednostki organizacyjne miasta z zakresu oświaty kultury i sportu taka osoba bezpośrednio przy prezydencie będzie potrzebna.
Rozwój społeczeństwa obywatelskiego wymaga często szerokich konsultacji społecznych projektów, które prezydent i rada miejska zamierzają realizować. W takich sytuacjach reprezentanci miasta zgromadzeni przy prezydencie w radzie konsultacyjnej są dobrym rozwiązaniem na szybkie wydanie opinii na różne tematy gospodarcze, społeczne lub kulturalno-sportowe. Dobrym przykładem jest budżet obywatelski, dla którego to mieszkańcy miasta są taką radą konsultacyjną. To dobry przykład i ten kierunek jeszcze bardziej należy rozwijać. Na pewno należy powołać radę konsultacyjną ds. przygotowania obchodów 600-lecia nadania miastu praw miejskich. Skład jej musi być lustrzanym odbiciem struktury zawodowej, wiekowej i społecznej mieszkańców miasta.
Jeżeli chodzi o zakres kompetencji i zabezpieczenie finansowe dla rad konsultacyjnych to widzę to zupełnie inaczej niż sugestia zawarta w pytaniu. Rada konsultacyjna to zespół ludzi mądrych odpowiedzialnych oraz reprezentujących poszczególne środowiska zawodowe, społeczne lub po prostu mieszkańców miasta. Do współrządzenia miastem jest Rada Miejska wybrana w bezpośrednich wyborach. Zatem tworzenie podobnych gremiów z budżetem i odpowiednią decyzyjnością jest niepotrzebnym powielaniem tego do czego zostają wybierane statutowe organy miasta.
Na zakończenie chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom biorącym udział w dyskusji nad propozycjami przedstawianymi przez poszczególnych kandydatów. Jeszcze raz pragnę podkreślić, że jestem gotowy spełnić wszystkie propozycje zawarte w moim programie wyborczym. On został jak garnitur skrojony na miarę możliwości finansowych Łomży. Zawsze można zrobić więcej dla miasta i jego mieszkańców. Niech to będzie motto na zakończenie tej debaty. Proszę o Wasz głos, a ja tą szansę dla Łomży wykorzystam.

Nieciecki Marian:

Wydaje się, że spółdzielnie socjalne sprawdzają się. Pozwalają ludziom wyrwać się z dziedziczenia bezrobocia, biedy. Pomysł jest stary jak świat. Nie daje się ryby daje się wędkę. Danie ludziom zasiłku jest łatwiejsze. Pobieranie zasiłku bez pracy też nie męczy. Ale nie posuwa spraw do przodu. Nagradza ludzi za bezczynność. Lepiej wydać trochę więcej i zorganizować ludziom choćby najprostszą pracę. Wyrwać ich z zaklętego koła niemocy. Nawet kilka godzin pracy pozwala wyjść z domu. Jest motywacja, żeby wstać umyć się, ubrać itp. Człowiek się dowartościowuje, zaczyna myśleć, że życie przed nim, że warto się starać. Dawanie pieniędzy za nic jest nie moralne. Dlatego warto wydawać pieniądze na start, na spółdzielnie socjalne też. Zapewne 100% z nich nie przetrwa zderzenia z gospodarką rynkową ale część tak. Warto więc zainwestować parę groszy bo zysk jest niewspółmierny.

Całkiem niedawno miałem okazję obejrzeć wykład Pawła Potoroczyna. Tematem przewodnim było pytanie: Na co komu kultura ?
Nie myślałem, że tak szybko mi się to przyda. Wykładowca udowadniał, że kraje o wysokiej kulturze są bogatsze, lepiej zorganizowane, mają mniej policjantów, bardziej innowacyjne, maja mniej więźniów, itd. Same ochy i achy. Kultura jest panaceum na wszystko.
Może to i prawda bo młodzieży w tych krajach też przybywa. Nasza młodzież tam właśnie wyjeżdża. Te kraje, TOP4, jak je nazywał to: Szwecja, Dania, Holandia, Wielka Brytania. Najłatwiej byłoby mi postawić w tym miejscu kropkę. Wyszedłbym na światłego człowieka ceniącego kulturę ponad wszystko.
Jest tylko jedno ale. Ten wykład wygłoszony był w Akademii Sztuk Pięknych. Gdyby był wygłoszony w Szkole Głównej Handlowej ten sam człowiek udowodnił by bez trudu odwrotną sytuację, że w wymienionych krajach kultura jest na tak wysokim poziomie bo te kraje są bogate, lepiej zorganizowane, itd.
W Łomży w tej chwili próbuje się udowadniać pierwszą tezę. Jak się to sprawdza w praktyce, możecie zobaczyć na starym mieście. Wszystko musi mieć swoje miejsce i wzajemne korzystne proporcje. Jeśli się je zachwieje, nawet na korzyść kultury, jak to jest w tej chwili, także będzie źle. Warto zapoznać się z piramidą Maslowa. Po prostu tak jest i koniec.

Jeśli prezydent będzie płacił z własnej kieszeni, to może zatrudnić nawet pięćdziesięciu doradców. Chyba, że doradcy będą doradzać za darmo.
Nowa Prawica utrzymuje bardzo dobre kontakty z Fundacją Republikańską. Kiedy obejmiemy władzę w mieście, nadal będziemy korzystać z ich pomocy.
Przypominam jednak, że mamy oszczędzać. Prezydent bez problemu, może i powinien korzystać z 23 doradców wybranych 16 listopada. Jeśli mu to nie wystarczy to i tych pięciu nic nie pomoże.

Piorunek Jacek:

Dotychczasowe powstanie i funkcjonowanie Spółdzielni Socjalnych wyraźnie pokazało, że jest to kapitalny kierunek wspierania ludzi wykluczonych, bezrobotnych lub poszukujących nowej własnej ścieżki w życiu zawodowym, rozwijającym przedsiębiorczość, samozatrudnienie wypełniające w pełni niszę na rynku pracy której często nie dostrzegają instytucje powołane do tych działań. Na naszym lokalnym rynku odniosły szczególny sukces. Konkretnym działaniem w tym zagadnieniu będzie utworzenie bazy nieruchomości dostępnych do wynajęcia spółdzielniom po minimalnych stawkach. Prowadzenie szkoleń dla ludzi wykluczonych w każdym wieku w zakresie tworzenia spółdzielni oraz utworzenie dodatkowego funduszu celem wsparcia nowych spółdzielni, udostępnienie pomocy w prowadzeniu obsługi administracyjno-podatkowej powstającym i powstałym spółdzielniom.

Przypomnę, że mimo wielu imprez kulturalnych, jakie mają miejsce w Łomży, to na większości z nich widać wciąż te same osoby. Jednocześnie pojawiają się głosy, jakoby w Łomży nic się nie dzieję. To błędne założenie, ale fakt trzeba poprawić promocję. Miasto, dzięki wielu pracownikom kultury i ludziom wielkich pasji jest pełne wydarzeń kulturalnych o różnym poziomie i dla różnych odbiorców. Nauczmy się z nich korzystać. A my w samorządzie powinniśmy przenieść ciężar wydatków, przynajmniej w jakiejś części z promocji rzeczowej właśnie na kulturę, gdyż jest ona wielkim nośnikiem rozwoju miasta.

W wielu polskich miastach ekipy rządzące obywały się bez doradców, a samorząd funkcjonował prawidłowo. Jestem pewien, że jako przyszły prezydent Łomży nie będę potrzebował, aż takiej liczby doradców. Wskazane jest raczej, by bardziej otworzyć się na miasto i potrzeby jego mieszkańców, oraz w większym zakresie zaangażować etatowych pracowników ratusza do poprawy relacji petent - urzędnik.

Zgrzywa Sławomir:

Projekty zmierzające do tworzenia spółdzielni socjalnych w Łomży będę popierał. Idea powoływania spółdzielni socjalnych ma już w Łomży określoną tradycję. Dużą rolę odegrały środki z Powiatowego Urzędu Pracy. Spółdzielnie socjalne są jedną z form zwalczania bezrobocia. Aktywizują ludzi często mających pomysł ale nie posiadających środków na jego realizację. Dotyczą osób, którzy nie mają innych szans na znalezienie pracy. Współtworzenie własnego miejsca pracy podnosi także poczucie własnej wartości. Spółdzielnie mają duże znaczenie dla budowania postaw obywatelskich. Jeżeli z woli wyborców zostanę wybrany na funkcję Prezydenta Łomży będę w szerokim zakresie wspomagał proces tworzenia spółdzielni socjalnych. Widzę dużą rolę Prezydenta w działaniu na rzecz pozyskiwania środków unijnych dla spółdzielni socjalnych. Będę ambasadorem powoływania spółdzielni socjalnych w oparciu o fundusze urzędu pracy.

Łomża zawsze słynęła z wysokiego poziomu oświaty oraz ze znaczenia miasta jako ważnego ośrodka kultury. Dbałość o rozwój kulturalny jest jednym z fundamentów mojego programu wyborczego. Dotyczy to zarówno potrzeby zapewnienia odpowiedniego poziomu finansowania palcówk kultury podległych samorządowi Łomży jak również zapewnienia funduszy na działania z zakresu kultury proponowane przez stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje pozarządowe. W przypadku jednostek kultury należy kontynuować inwestycje niezbędne dla rozwoju Filharmoni Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Jako członek Rady przy Muzeum Północno - Mazowieckim /będąc wojewodą nadałem Muzeum taką oficjalną nazwę aby podkreślić położenie Ziemii Łomżyńskiej w tej części Mazowsza/ wiem jakie są potrzeby tej jednostki w aspekcie organizacyjnym i finansowym. Zamierzam doprowadzić do ponownego współfinansowania przez Sejmik Województwa Podlaskiego zadań realizowanych przez Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie będący częścią składową Muzeum. Skansen w Nowogrodzie mający charakter reginalny był w przeszłości dofinansowywany przez Marszałka Województwa. Miało to miejsce w okresie gdy pełniłem tą funkcję. Należy pamiętać o niezmiernie ważnej roli jaką pełni MDK - DŚT w Łomży. Projekty realizowane w tej instytucji otrzymają odpowiednie wsparcie finansowe z budżetu miasta. Należy pamiętać o potrzebach Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Poprzez swoje działania Teatr jest znany w Polsce i Europie. Sztandarowa impreza jaką jest Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka jest wizytówką miasta. To przedsięwzięcie o wielkich walorach artystycznych i promocyjnych należy szczególnie wspomagać, Z całą pewnością nie zapomnę o potrzebach Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pomysłem KWW Łomża Nasze Miasto jest stworzenie w oparciu pomoc organizacyjną Biblioteki otwartej czytelni prasy w jednej z Galerii Handlowych. Ważnym zadaniem będzie dokończenie remontu Domku Pastora i znalezienie odpowiedniego sposobu użytkowania tego obiektu. Możliwe będzie umieszczenie tam mini galerii prac wybitnego malarza polskiego pochodzącego z Łomży Jana Dobkowskiego - honorowego obywatela miasta.
Wielką wagę przywiązuję do działań organizowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Jako jego członek od lat biorę udział w kwestach na łomżyńskim cmentarzu.
Nie można zapominać o roli jaką pełni Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.
Zamierzam konkretnie : finansowo i organizacyjnie pomóc w rozwiązaniu jego problemów. Problemy dobrze znam gdyż jestem członkiem ŁTN im. Wagów.
Jestem przekonany, że w szerszym zakresie należy wspomóc działalność wydawniczą obu towarzystw oraz planowane konferencje naukowe . Ważne to jest szczególnie w 2015 r. biorąc pod uwagę, że 2015 r. został ogłoszony przez Sejmik Woj. Podlaskiego Rokiem Adama Chętnika
Szczególnie jest to ważne także w kontekście zbliżającego się 600 - lecia nadania praw miejskich Łomży. Zamierzam przygotować szczegółowy program obchodów rozłożony na okres całej kadencji z kulminacją w roku 2018. Bazą staną się już przygotowywane plany. Istotnym elementem mojego programu oraz programu KWW Łomża Nasze Miasto jest zorganizowanie w Łomży stałej imprezy masowej o charakterze regionalnym, a docelowo ogólnopolskim. Pomysł imprezy ma być przygotowany w oparciu o konsultacje społeczne zgłaszanych propozycji.

Zatrudnianie etatowych doradców jest uprawnieniem Prezydenta Miasta, a nie obowiązkiem. W ostatniej kadencji było wielu doradców. Jedni byli dobrzy inni źli. O ich zatrudnianiu czasami decydowały względy pozamerytoryczne. Jeżeli będę zatrudniał doradców to tylko ze względu na ich kompetencje i wiedzę. Z całą pewnością nie zatrudnię jako doradcy nikogo z mojej rodziny.
Idea powoływania rad konsultacyjnych jest mi bliska. W kampanii wyborczej informowałem o pomyśle powołania Rady Seniorów. Rady traktuję jako społeczne organy doradcze, które będą definiować problemy do załatwienia ważne dla grup mieszkańców, z których będą wyłaniani przedstawiciele ww. Rad. Muszę jednak dodać, że nie interesują mnie rady fasadowe, powoływane dla jednorazowego efektu medialnego. Będę wymagał rzeczywistych efektów pracy takich rad konsultacyjnych. Nie zamierzam też powoływać zbyt dużej liczby takich rad. Podsumowując wszystkie rundy pytań skierowanych przez mieszkańców za pośrednictwem MyLomza do kandydatów startujących na funkcję Prezydenta Łomży pragnę w swoim imieniu stwierdzić, że była to ciekawa i ważna możliwość zaprezentowania moich poglądów na temat wielu problemów nurtujących mieszkańców Łomży. Ponadto po takiej formie prezentacji poglądów i pomysłów pozostaje wymierny ślad. Mam nadzieję, że przekonałem Państwa do głosowania na mnie i kandydatów KWW Łomża Nasze Miasto wielu mieszańców Łomży. Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do udziału w wyborach 16 listopada 2014 r. W związku z obowiązującą ciszą wyborczą od soboty od godz. 00:00 do niedzieli do godz. 21:00, pod powyższym artykułem nie będzie można umieszczać komentarzy. Jednocześnie zachęcamy do udziału w wyborach! Redakcja portalu www.mylomza.pl.
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości