W czwartek (28 maja) w Hali Kultury w Łomży odbył się pokaz mody „Kapsuła czasu”. I rzeczywiście, była to modowa podróż w czasie, nie tylko do lat minionych, ale i do przyszłości. A to wszystko dzięki kreatywności, pasji i pracy uczennic z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
- Od klasycznej elegancji po współczesne trendy. To historia stylu i inspiracji opowiedziana kolekcjami młodych projektantów – widniał napis na plakacie promującym pokaz.
I rzeczywiście, na wybiegu nie brakowało modelek zarówno z eleganckimi, klasycznymi strojami, jak i kreatywnych stylizacji rodem z przyszłości. Uczniowie łomżyńskiej Wety żonglowali krojami i materiałami.
- W tym roku to młodzież zaproponowała temat kapsuły czasu, ponieważ zauważyła, że cofamy się do tego, co nosili ich rodzice. Dla nich to jest niesamowita inspiracja. To była też lekcja na temat tego, co działo się w minionych latach, ale też przenieść się w futuryzm – powiedziała w rozmowie z nami Elwira Horosz, koordynator pokazu.
Reklama
Jak zdradziła nam Horosz, przygotowania trwały od roku, zaś proces szycia po skończonych projektach – kilka miesięcy. Najpierw trzeba było znaleźć pomysł, a potem materiały. Przygotowania były burzliwe.
- Między nami nie ma dużej różnicy wieku, ale często spieraliśmy się o to, co będzie modne i czym się zainspirować – wspomina Horosz.
To już piąty pokaz organizowany przez Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
- To inspiracja modą lat minionego wieku, ale także futuryzmem. To święto kreatywności, młodzieńczej energii, wielkiej pasji i talentów – powiedziała w rozmowie z naszym portalem Sylwia Makowska, dyrektor Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży.
Reklama
Swoje pomysły i umiejętności zaprezentowali uczniowie kształcący się w kierunku technika przemysłu mody.
- Technik przemysłu mody jest naszym nowym kierunkiem. 5 lat to niedługa tradycja. Pokazy mody stały się jednak wydarzeniem, które już na stałe wpisały się nie tylko w życie naszej szkoły, ale i w krajobraz naszej łomżyńskiej kultury – mówiła przed naszą kamerą Sylwia Makowska.
Dlaczego warto zdecydować się na ten kierunek kształcenia? Dyrektor Wety w Łomży zwraca uwagę, że „każdy z nas zwraca uwagę na swój wygląd i na to, jak się ubiera”. Zdaniem Sylwii Makowskiej młodzież jest bardzo kreatywna i dzięki modzie może wyrazić swoją osobowość.
- Jest to potrzebny kierunek, ponieważ młodzież odnajduje swoje pasje i talenty, ale uczy się też praktycznych czynności, takich jak szycie, tworzenie oraz współdziałanie w grupie i tworzenie nowych ubrań – uważa Makowska.
- Przede wszystkim stawiamy na kreatywność, bo to jest najważniejsze. Ważne, żeby otworzyć się na świat, na myślenie, na nowe technologie. Uczymy się też szycia, współpracy, marketingu mody – dodała Elwira Horosz.
A co do powiedzenia mieli główni bohaterowie „Kapsuły czasu”?
- Przygotowałam różowy projekt z kwiatami i beretem, inspirowany Paryżem. Beret zrobiłam sama od nowa. Zajmowałyśmy się tym projektem od stycznia – chwaliła się nam Natalia Sierzputowska i jej modelka.
Reklama
Nastolatka lubi projektować i ma w planach zajmowanie się tym w przyszłości. Trzeba przyznać, że Hala Kultury w Łomży na chwilę zamieniła się w jedną ze stolic światowej mody, czyli Nowy Jork, Paryż lub Mediolan.