Wszystko wskazuje na to, że wybrany w niemałej sensacji przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Karol Pilecki zostanie odwołany podczas najbliższej sesji. Punkt ten pojawił się zaproponowanym porządku obrad, zaplanowanych na dzień 29 listopada 2018 roku. Radni oprócz "drugiego nowego" przewodniczącego, planują wybrać zarząd województwa oraz wiceprzewodniczących Sejmiku.
Karol Pilecki, kandydat na przewodniczącego Sejmiku Województwa zgłoszony przez Koalicję Obywatelską i PSL, wygrał w ubiegłotygodniowym głosowaniu z Markiem Komorowskim, zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość. Wywołało to niemałą sensację, gdyż PiS w Sejmiku Województwa zdobył aż 16 mandatów na 30 możliwych. Mimo to kandydat tego ugrupowania poległ z wynikiem 11:16.
Dalsza część obrad zapowiadała się niezwykle ciekawie. Jako kandydata na marszałka, Prawo i Sprawiedliwość wskazało Artura Kosickiego, KO i PSL - Stefana Krajewskiego. Marszałkiem województwa został jednak Kosicki, otrzymując poparcie 16 radnych. Jego kontrkandydat Stefan Krajewski zgłoszony przez KO i PSL otrzymał w niełatwych wyborach 14 głosów.
W swojej pierwszej przemowie Artur Kosicki podkreślił, że nie chce być marszałkiem tylko tej części sali (PiS - przyp. red.).
- Zapraszam wszystkich państwa radnych, którzy też na mnie nie zagłosowali do tego, żeby ewentualnie wspólnie, razem tworzyć to województwo - mówił Artur Kosicki.
Do jego słów odniósł się pod koniec sesji łomżyński radny Jacek Piorunek.
- Dobrym sygnałem byłoby w tej chwili nie odwoływanie naszego przewodniczącego. To byłby naprawdę dobry pokaz, że chce pan, i wy chcecie działać wspólnie na rzecz tego województwa - mówił.
Przewodniczący Karol Pilecki może nie nacieszyć się jednak stanowiskiem zbyt długo. W zaproponowanym porządku kolejnej sesji, zaplanowanej na czwartek 29.11.2018 roku, widnieje punkt "Odwołanie przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego". Następnym punktem jest z kolei "Wybór przewodniczącego Sejmiku Województwa Podlaskiego". Sesję tę zwołał Karol Pilecki na wniosek grupy 16 radnych. Wszystko wskazuje na to, że posiadające większość w sejmiku Prawo i Sprawiedliwość nie chce, aby obradom przewodniczył radny KO-PSL.
Podczas czwartkowych obrad zaplanowano również wybór zarządu województwa oraz wiceprzewodniczących Sejmiku. Jednego członka zarządu już znamy - jest nim marszałek Artur Kosicki. Czy czekają nas kolejne sensacje?