Reklama

Król Maciuś Pierwszy w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży [VIDEO i FOTO]

01/03/2019 07:53
02

godz: 17:00

Trwają ostatnie próby do spektaklu pt. "Król Maciuś Pierwszy", którego premierę zaplanowano na 2 marca 2019 roku w łomżyńskim Teatrze Lalki i Aktora. Na konferencji prasowej poświęconej sztuce pojawili się: Jarosław Antoniuk - dyrektor TLiA, Mateusz Szemiel - reżyser, Anna Adasiak - autorka scenografii oraz Michał Kucharski - odtwórca głównej roli.

- Spektakl dotyka tego, w czym dziecko żyje zawsze. Dziecko żyje w doświadczeniach osób dorosłych. Świat ludzi dorosłych to jest świat, w którym rano zakładamy pewnego rodzaju schemat swojego działania, wychodzimy do pracy, idziemy na spacer, załatwiamy konkretne rzeczy, gotujemy, zakładamy maski. Te maski zakładamy kiedy się budzimy, a ściągamy czasem nawet nie przed snem. Dzieci tych masek nie posiadają - mówił Mateusz Szemiel, reżyser.

 „Król Maciuś Pierwszy” to opowieść o chłopcu, który został królem, chociaż był jeszcze dzieckiem. Sztuka opowiada o ludzkich pragnieniach i słabościach, ukazanych na gruncie naturalnej antynomii dziecko-dorosły. Pragnienie wolności jest niezależne od wieku, wiedzy i doświadczenia. Wszyscy pragniemy być wolni, bo to daje nam szczęście, jednak często naszą wolnością naruszamy wolność innych. Wprowadzamy prawa, by chronić wolność jednych, tym samym ograniczamy wolność drugich. Król Maciuś Pierwszy staje przed wielkim wyzwaniem, pragnie pogodzić dwa zwaśnione światy: dzieci i dorosłych. Pragnie, by dzieci stały się równoprawnym partnerem do rozmowy, posiadając swoje prawa i obowiązki.

Reklama

Adaptacją i reżyserią zajął się Mateusz Szemiel, scenografią - Anna Adasiak, muzyką - Przemysław Michalik, a wizualizacjami - Anna Szalwa. W obsadzie znaleźli się:  Michał Kucharski, Marek Janik, Michał Pieczatowski, Eliza Mieleszkiewicz, Daria Głowacka, Rafał Swaczyna, Beata Antoniuk i Marzanna Gawrych.

Premierę spektaklu zaplanowano na 2 marca o godz. 17:00 w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży.
Pokazy przedpremierowe: 1 marca godz. 10:00 oraz 17:00 

Dyrektor teatru pochwalił się dzisiaj także otrzymanym dofinansowaniem: 156 tys. złotych na festiwal "Walizka", 60 tys. złotych na projekt "Pasja - Zbliżenia" oraz 76 tys. złotych na edukację estetyczną dzieci i młodzieży "Poznajemy Teatr".

Reklama

- Ku naszemu szczęściu i myślę, takim zadowoleniu, teatr otrzymał rzeczywiście bardzo duże pieniądze. Chyba największe pieniądze, które otrzymywaliśmy na programy - mówi Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości