Komisarz Wyborczy w Łomży stwierdził wygaśnięcie mandatu śp. Alicji Konopki – radnej Rady Miejskiej Łomży. Wakujące miejsce powinien objąć kandydat z tej samej listy, który uzyskał kolejno największą liczbę głosów.
Komisarz Wyborczy w Łomży Jan Leszczewski wydał wczoraj (19.09) postanowienie w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnej Alicji Konopki – wybranej do Rady Miejskiej Łomży w okręgu wyborczym nr 4 z listy KWW Mariusza Chrzanowskiego. Wieloletnia radna zmarła 14 września w wieku 68 lat. Zgodnie z prawem w Łomży nie będzie konieczne przeprowadzanie wyborów uzupełniających. Komisarz postanowi natomiast o wstąpieniu na wakujące miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów, a nie utracił prawa wybieralności.
Kogo powinniśmy zobaczyć w radzie?
W wyborach w 2018 roku Alicja Konopka osiągnęła najlepszy wynik spośród kandydatów KWW Mariusza Chrzanowskiego w okręgu nr 4 – zdobyła 445 głosów (7,02%). Do Rady, dzięki poparciu 244 wyborców (3,85%), dostał się również kandydujący z tej samej listy Artur Nadolny. Trzeci wynik na liście, który nie wystarczył jednak w 2018 roku, zdobył Andrzej Korytkowski – 223 głosy (3,52%). To właśnie znany w mieście trener lekkiej atletyki powinien teraz objąć mandat w Radzie Miejskiej Łomży, o ile nie zrzeknie się pierwszeństwa na rzecz innego kandydata z tej samej listy.

Jest szansa, że postanowienie komisarza o wstąpieniu na wolne miejsce zostanie wydane w następnym tygodniu. Umożliwiłoby to nowemu radnemu złożenie ślubowania podczas zwołanej na 27 września LXXVI sesji Rady.