To połączona inicjatywa fundacji Łąka oraz firmy Van Pur S.A., właściciela marki Łomża. Przy nadnarwiańskich bulwarach zasiana została kwietna łąka.
- To jest piękne, praktyczne i ekologiczne rozwiązanie dla miast. Już zdążyliśmy się zorientować, że trawniki nie mają za dużo zalet dla przyrody, ale łąki je mają – tłumaczy Agnieszka Nowak z fundacji Łąka, wyliczając, ze łąki dostarczają pożywienia i schronienia dla owadów, pomagają zatrzymywać wodę i mają udział w oczyszczaniu powietrza.
Łąkę przy nadnarwiańskich bulwarach fundacja Łąka zakłada wspólnie z browarem Van Pur S.A., właścicielem marki Łomża. Inicjatywa „Łąki Łomży” realizowana była wcześniej w Kielcach, Katowicach i Zabrzu.
W naszym mieście będzie to kolejne tego typu miejsce.
- Jako miasto Łomża już realizujemy łąki kwietne w naszym mieście poprzez nasz zakład budżetowy MPGKiM – mówi prezydent Łomży, który był obecny podczas siania nowej łąki przy łomżyńskich bulwarach. – Jest to ciekawa forma, alternatywa dla trawników, ale w szczególności też atrakcyjna forma edukacyjna dla młodzieży. Bulwary to miejsce uczęszczane przez seniorów i młodzież.
Jak przekazał włodarz miasta, w planach jest stworzenie w Łomży m.in. miejskiej pasieki czy zielonego przystanku, który grupa obywateli z okolic Starego Rynku planuje zrealizować w ramach Budżetu Obywatelskiego.
- Takie inicjatywy jak najchętniej wspieramy. Jako miasto jesteśmy otwarci na takie alternatywne formy w zakresie edukacji. Dzięki temu pokazujemy, że dbamy o naszą przyrodę, dbamy o klimat i też edukujemy, bo łąka kwietna też ma bardzo mocny wymiar edukacyjny. Mam nadzieję, że takich łąk będzie w Łomży dużo więcej.