Reklama

Leczy zwierzęta i pisze wiersze... [FOTO]

13/03/2017 10:11

Poeta i doktor nauk weterynaryjnych Piotr Rybiński był w piątek gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży, gdzie prezentował swój pierwszy tomik poetycki "Miłość w platynowym kolorze". Nie znany szerzej w Polsce poeta doceniony został dopiero za oceanem, przez Akademię Jana Pawła II w Nowym Jorku.

- To pisanie wierszy to jest natręctwo. Te wiersze przychodzą, wirują Ci w głowie, nie dają Ci spokoju. Zobaczysz coś i już patrzysz, co by tu napisać. Jeżeli go nie zapiszesz, paru wersów czy samej myśli, to po paru godzinach zapomnisz to i to już nie wróci - opowiadał o swoim procesie twórczym Piotr Rybiński. Zamiast notatnika używa smartfona, który stał się jego nieodłącznym towarzyszem.

Jak mówi poeta, pisaniem wierszy zaraził go kolega z liceum.

- Bałem się na początku formy i treści. Uciekałem przed pisaniem, byle jak najszybciej skończyć. W tej chwili, po czterech latach, mogę powiedzieć, że mogę napisać to, co chcę - mówił autor.

Reklama

Jak twierdzi, Polska go nie zauważyła. Swój pierwszy tomik Piotr Rybiński wysyłał na najpoważniejsze konkursy w kraju, ale odzewu nie było żadnego.

- Zauważyła mnie Akademia Jana Pawła II w Nowym Jorku. Prestiżowa akademia, ciężko się tam przebić, ale mam od nich pierwsze i trzecie miejsce i dwa wyróżnienia. Te wiersze są w tej książce. Jeden za nich jest ulubionym wierszem pani prezes tej akademii, pani Barbary Aleksandrowicz - opowiadał na spotkaniu poeta.

Rybiński ma już właściwie gotową drugą swoją książkę zawierającą zbiór wierszy o tematyce katyńskiej. Jeden z nich poświęcony został jego stryjowi, który zginął w 1940 r w obozie w Ostaszkowie. Choć wciąż brakuje mu czasu, to obiecuje że wkrótce drugi tomik ukaże się drukiem.

Reklama

Spotkanie, po krótkim wstępie, zmieniło się w głośne czytanie wierszy Piotra Rybińskiego. Każdy z nich poprzedzony został krótką zapowiedzią autora.

Piotr Rybiński – dr n. weterynaryjnych, ukończył Wydział Weterynarii w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Pracował w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu. Kierował zespołem Toksykologii w Instytucie Farmaceutycznym w Warszawie.

W 1984 roku doktoryzował się z immunogenetyki, a w 1996 uzyskał specjalizację z diagnostyki laboratoryjnej. Jest autorem i współautorem 25 publikacji naukowych. Specjalizuje się w leczeniu chorób wirusowych psów i kotów, chorób wewnętrznych oraz chirurgii.

Reklama

Od kilku lat pisze wiersze, które były wyróżniane i nagradzane. Wiersz Czerwony mak, poświęcony dziadkowi Bronisławowi, zdobył III miejsce w konkursie na wiersz patriotyczny, Biskup Rzymu to III nagroda w konkursie na wiersz o Janie Pawle II.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości