Reklama

Łomża. Oblężenie w przychodniach i szpitalu

29/12/2022 13:27

Sezon zachorowań infekcyjnych daje się we znaki pacjentom i lekarzom. Najczęściej chorzy zmagają się z grypą i problemami z górnymi oraz dolnymi drogami oddechowymi. Przychodnie robią, co mogą, żeby na bieżąco przyjmować pacjentów. Natomiast na oddziale dziecięcym łomżyńskiego szpitala zajętych jest ponad połowa łóżek.

W poprzednim tygodniu w całym kraju odnotowano prawie 300 tys. zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę, natomiast w woj. podlaskim liczba ta wyniosła niecałe 8 tys. - takie dane przedstawiła Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.

Jak sytuacja wygląda w Łomży? Próbowaliśmy dzisiaj skontaktować się z 6 przychodniami. Udało się nam dodzwonić do 2 placówek, w których przyjmują lekarze POZ. W pozostałych przypadkach linia była zajęta. Oto czego się dowiedzieliśmy.

Wzrosła liczba pacjentów w NZOZ Medica Sp. z o.o. Zgłaszają się osoby w każdym wieku. Najmłodsi chorzy mają 3 miesiące. Najczęstsze objawy to kaszel, gorączka i ból gardła.

Reklama

Natomiast w Przychodni Lekarskiej Omega usłyszeliśmy, że lekarze każdego dnia przyjmują po 60 pacjentów. Chorych jest tak wielu, że w tym momencie najbliższy termin wizyty to poniedziałek 2 stycznia. Pracownicy przychodni przyznają, że ten rok jest wyjątkowy pod względem liczby zachorowań na grypę. 

Z kolei w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży aktualnie hospitalizowanych jest 17 dzieci na oddziale dziecięcym (25 łóżek) głównie z powodu infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym także grypy i RSV. Zdarzają się też pacjenci z mononukleozą zakaźną oraz anginą paciorkowcową.

Reklama

- Jak przedstawia się sytuacja epidemiologiczna związana z zachorowaniami na grypę czy RSV trudno określić na podstawie udzielanych porad czy hospitalizacji, ponieważ do szpitala trafiają tylko najcięższe przypadki, pozostali pacjenci są pod opieką POZ. Pacjenci nie są hospitalizowani z powodu stwierdzenia grypy, RSV czy Covid-19, ale z powodu stopnia nasilenia objawów chorobowych - przyznaje Jolanta Gryc, pełnomocnik Dyrektora ds. Jakości i Akredytacji. 

W okresie świątecznym w ramach Nocnej Pomocy Lekarskiej w łomżyńskim szpitalu udzielono prawie 600 porad, w tym blisko 300 z nich stanowiły porady pediatryczne. 

Reklama

Jednocześnie Sanepid przypomina, że skuteczną bronią w walce z ciężkim przebiegiem infekcji i powikłaniami pogrypowymi są szczepienia.

- Unikajmy zatłoczonych miejsc. Zostańmy w domu jak coś nas bierze. Nie roznośmy tego dalej. W czasie podróży komunikacją nie wstydźmy się maseczek. Ważne są też mycie rąk i szczepienia (COVID, grypa) - podkreśla z kolei prof. Joanna Zajkowska, podlaski wojewódzki konsultant ds. epidemiologii.

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości