Reklama

Łomża: Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej [VIDEO i FOTO]

30/03/2019 06:44

Centrum Symulacji Medycznej jest technologicznie i informatycznie zaawansowanym miejscem do nauki z którego korzystają studenci pielęgniarstwa PWSIiP. Uroczysta inauguracja z udziałem parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych odbyła się wczoraj w budynku przy ul. Wiejskiej.

 - Myślę, że na takie rzeczy nie żal wydawać pieniądze, bo oprócz dróg, wydajemy najwięcej pieniędzy właśnie na ochronę zdrowia - komentuje wicemarszałek Marek Olbryś. - Studenci szkolą się poprzez używanie najnowszego sprzętu jaki jest dotychczas dostępny na rynku. Myślę, że to dobrze rokuje na przyszłość, że kadra będzie wykształcona, zmotywowana i porusza się bardzo dobrze w realiach nowoczesności w opiece zdrowotnej - mówi wicemarszałek. Podlaski samorząd przekazał uczelni ponad pół miliona złotych.

W Centrum Symulacji Medycznej przy Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży znajdują się inteligentne symulatory: dorosłego mężczyzny, kobiety, dziecka, niemowlęcia, a nawet wcześniaka, kobiety rodzącej i starego człowieka. Na potrzeby centrum zaadaptowano kilka sal. Każda z nich ma na celu pomóc studentom w nauce umiejętności niezbędnych w zawodzie.

Reklama

- Sale przypominają - przynajmniej sala umiejętności pielęgniarskich i sala wysokich wierności - przypomina warunki szpitalne, łącznie z tym, że mamy na wyposażeniu i defibrylatory, i respiratory - mówi Ewa Fiega, koordynator projektu CSM, podając jako przykład fantom Apollo, który rzeczywiście przypomina człowieka i waży aż 80 kilogramów.  Fantomy w CSM krwawią, doświadczają zawałów, udarów, odmy i wielu innych dolegliwości. Reagują też na podjęte działania terapeutyczne: mogą mówić, krzyczeć, a nawet być wulgarne. Decyduje o tym instruktor stojący za weneckim lustrem. Studenci muszą sobie z daną sytuacją poradzić.

- Fantomy też również można ustawiać na sytuacje stresujące, brak oddechu, saturacja niska i wtedy na przykład musimy reanimować też takiego fantoma - mówi Daria Mielnicka, studentka III roku pielęgniarstwa. - Przyszłe pielęgniarki stresują się wykonywaniem czynności przy ludziach - opowiada Magda Sejnota, również przyszła pielęgniarka.

Reklama

Centrum na pewno pomoże zdobyć praktyczną wiedzę i umiejętności w warunkach, które jak najbardziej przypominają te realne, co zaowocuje dobrym wykonywaniem przyszłych zawodowych obowiązków.  Wśród specjalistycznej aparatury należy wliczyć także kardiomonitory, wózki reanimacyjne, pompy infuzyjne do podawania leków, inkubator oraz standardowe i specjalistyczne łóżka: ortopedyczne i do intensywnej terapii.

- Myślę, że szkoła zawsze jest oczkiem w głowie dla województwa podlaskiego i generalnie to nasza pomoc jest od samego początku - mówi Marek Olbryś. Zdaniem wicemarszałka, przekazywane przez samorząd Podlaskiego pieniądze, nieruchomości i aktywa dobrze służą Łomży, okolicom i całemu województwu.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości