Reklama

Łomża: Pamięci powstańców styczniowych [FOTO]

22/01/2020 12:47

22 stycznia 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe, które trwało do jesieni 1864 r. Przedstawiciele m.in. władz miasta, powiatu łomżyńskiego i wojska uczcili dzisiaj rocznicę niepodległościowego zrywu. - Jest to ziemia święta naszych bohaterów, bo przepojona krwią męczenników - mówił ojciec Jan Bońkowski.

W samo południe przedstawiciele samorządu, żołnierze oraz harcerze wspólnie zgromadzili się przed pomnikiem poświęconym pamięci Powstańców Styczniowych, zlokalizowanym przy Szosie Zambrowskiej w Łomży, gdzie znajduje się również zbiorowa mogiła. Tam zapalono znicze i złożono kwiaty, aby oddać hołd poległym i zamordowanym łomżyńskim bohaterom. 

- To miejsce - można powiedzieć - zostało naznaczone krwią powstańców styczniowych i tutaj od lat spotykają się łomżyniacy, ale również władze powiatu i miasta Łomży, przedstawiciele wojska, po to, żeby oddać hołd poległym w tamtym czasie - mówi starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Reklama

Pomnik Bohaterów Powstania Styczniowego znajduje się na tzw. Mokrej Łączce, czyli w miejscu straceń z okresu Powstania Styczniowego, gdzie również znajduje się zbiorowa mogiła powstańców. Na odsłoniętym 2 listopada 1916 roku, z inicjatywy E. Zajączkowskiego, pomniku – głazie widnieje napis „1863 - BOJOWNIKOM ZA WOLNOŚĆ OJCZYZNY RODACY". Obok znajdują się dwie tablice zawierające nazwiska powstańców straconych w Łomży w latach powstania.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości