Łomżyńscy radni przyjęli uchwałę ws. odebrania tytułu "Honorowego Obywatela Miasta Łomża" dwóm radzieckim oficerom.
W latach 70. i 80. ubiegłego wieku Miejska Rada Narodowa Łomży nadała tytuły honorowego obywatela miasta dwóm oficerom Armii Radzieckiej. Obaj, jako żołnierze 385. Kryczewskiej Dywizji Strzelców Czerwonego Sztandaru Suworowa brali udział w "wyzwalaniu" Łomży we wrześniu 1944 roku.
Teraz oficerowie zostali tego tytułu pozbawieni. Rada Miejska w Łomży, 19 głosami za i przy 1 głosie wstrzymującym, przyjęła uchwałę o odebraniu im zaszczytnego tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Łomży".
„Oficerowie Armii Radzieckiej, której stała obecność w Polsce po roku 1945 uniemożliwiła odbudowę niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, a także wpłynęła na zbudowanie opresyjnego reżimu komunistycznego w naszym kraju, nie są osobami o uznanym autorytecie moralnym. Ponadto ich jedyny związek z Łomżą miał miejsce w czasie walk o wyzwolenie miasta z rąk okupanta niemieckiego we wrześniu 1944 roku. Uchwała o pozbawieniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Łomży w/w żołnierzy Armii Czerwonej, będzie przywróceniem właściwych proporcji, prawdy historycznej oraz oddaniem hołdu wszystkim Polakom, którzy zostali zamordowani z rąk sowieckich żołnierzy, zmarli w wyniku deportacji w głąb Związku Radzieckiego lub zginęli w wyniku katorżniczej pracy w syberyjskich łagrach” – czytamy w uzasadnieniu.
Reklama
Generał – major Oleg Władimirowicz Czebotariew (05.05.1923 – 20.01.2003) jako lejtnant Armii Czerwonej brał udział w walkach o Łomżę w dniu 13 września 1944 roku. Po zakończeniu kariery wojskowej w stopniu generał – majora (generała dywizji) wykładał na Wojskowej Akademii Obrony Chemicznej w Moskwie. Był aktywnym członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, nagrodzonym wieloma odznaczeniami partyjnymi i państwowymi. Tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” otrzymał uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z 9 lipca 1978 roku na wniosek łomżyńskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.
Kapitan Armii Czerwonej Michaił Wasiljewicz Sorokin służbę wojskową w Armii Radzieckiej zakończył w stopniu kapitana, jako dowódca 665. Samodzielnej Brygady Strzelców. Przez lata pełnił funkcję sekretarza Rady Weteranów 385. Kryczewskiej Dywizji Strzelców Czerwonego Sztandaru Suworowa. Tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” otrzymał na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej w Łomży z dnia 12 września 1984 roku.