Narodowe Święto Niepodległości w Łomży rozpoczęło się 11 listopada 2022 roku od symbolicznego gestu – złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. To miejsce nie jest przypadkowe. Domek Pastora, przy którym znajduje się tablica, zapisał się w historii jako schronienie dla działacza niepodległościowego i przyszłego twórcy odrodzonej Polski.
Tablica została odsłonięta w 2015 roku. Przypomina o związkach Józefa Piłsudskiego z Łomżą i tym konkretnym miejscem – w końcu to właśnie tu, w 1899 roku, zmienił wyznanie z rzymskokatolickiego na ewangelicko-augsburskie, goszcząc u pastora Kacpra Mikulskiego. Domek Pastora pełnił wówczas także funkcję schronienia dla przyszłego Marszałka, który ukrywał się przed carską policją jako działacz niepodległościowy.
W hołdzie Piłsudskiemu kwiaty złożyli łomżyńskie posłanki, senator, przedstawiciele władz miasta i powiatu, Wojska Polskiego oraz łomżyńscy harcerze.
Obchody 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie zakończyły się na tym wydarzeniu. W dalszej części dnia mieszkańcy Łomży mogli wziąć udział w kolejnych punktach programu: