Reklama

Łomża rozpoczęła obchody Święta Niepodległości. Kwiaty pod tablicą Marszałka Piłsudskiego [FOTO]

11/11/2025 10:58

Narodowe Święto Niepodległości w Łomży rozpoczęło się 11 listopada 2022 roku od symbolicznego gestu – złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego. To miejsce nie jest przypadkowe. Domek Pastora, przy którym znajduje się tablica, zapisał się w historii jako schronienie dla działacza niepodległościowego i przyszłego twórcy odrodzonej Polski.

Tablica została odsłonięta w 2015 roku. Przypomina o związkach Józefa Piłsudskiego z Łomżą i tym konkretnym miejscem – w końcu to właśnie tu, w 1899 roku, zmienił wyznanie z rzymskokatolickiego na ewangelicko-augsburskie, goszcząc u pastora Kacpra Mikulskiego. Domek Pastora pełnił wówczas także funkcję schronienia dla przyszłego Marszałka, który ukrywał się przed carską policją jako działacz niepodległościowy.

W hołdzie Piłsudskiemu kwiaty złożyli łomżyńskie posłanki, senator, przedstawiciele władz miasta i powiatu, Wojska Polskiego oraz łomżyńscy harcerze.

Reklama

Obchody 107. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie zakończyły się na tym wydarzeniu. W dalszej części dnia mieszkańcy Łomży mogli wziąć udział w kolejnych punktach programu:

  • 9:00 – uroczystość przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody i Niepodległościowy Apel Pamięci (ul. Sienkiewicza 10),
  • 10:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem biskupa Janusza Stepnowskiego (Katedra Łomżyńska, ul. Dworna 25),
  • 12:00 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego (Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie).
Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 11/11/2025 11:04
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości