Dokładnie 31 lat temu odbyły się w Polsce pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne, będące efektem porozumienia między władzami PRL i opozycją. Pod tablicą upamiętniającą tamto wydarzenie delegacje złożyły dzisiaj kwiaty.
W dzisiejszej uroczystości udział wzięli m.in. prezydent Mariusz Chrzanowski wraz z radnymi Rady Miejskiej, członkowie Koalicji Obywatelskiej z Łomży, byli samorządowcy oraz przedstawiciele opozycji demokratycznej z 1989 r.
Znajdująca się na frontonie Ratusza tablica, upamiętniająca wybory z 1989 roku, odsłonięta została 6 lat temu, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej zorganizowanej 15 czerwca 2014 r. z okazji 596. rocznicy nadania praw miejskich Łomży. Znajduje się na niej napis: „Był taki dzień 4 czerwca 1989 roku – wybory do Sejmu i Senatu odnowiły Polskę. Staraniem Rady Miejskiej, Prezydenta Łomży i NSZZ „Solidarność” Oddział Łomża w 25 rocznicę”.
Wybory kontraktowe
W wyborach czerwcowych wybrano 460 posłów na Sejm PRL i 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu. W wyborach do sejmu 65 % z 460 mandatów było zarezerwowanych dla koalicji PZPR i jej satelickich partii, zaś 35% miejsc w sejmie przeznaczono dla kandydatów bezpartyjnych, w tym dla kandydatów Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Zasady wyborów kontraktowych uzgodnione zostały przy Okrągłym Stole.
Województwo łomżyńskie stanowiło wtedy jeden okręg wyborczy – nr 59, z którego wybierano 4 posłów oraz 2 senatorów.
"Kandydaci zgłoszeni przez Komitet Obywatelski Ziemi Łomżyńskiej zdobyli w I turze wyborów wszystkie możliwe mandaty. Mandaty poselskie uzyskali: Ryszard Kraszewski (mandat nr 229) z poparciem 73,83% głosów oraz Marek Rutkowski(mandat nr 230) z poparciem 74,36% głosów. Senatorami z woj. łomżyńskiego wybrani zostali: Lech Kozioł z poparciem 73,78% oraz Ryszard Reiff z poparciem 70,30% głosów. Spoza „Solidarności” mandaty zdobyli: Mieczysław Czerniawski (PZPR) i Witold Leśniewski (ZSL)" - przypomina dziś Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży.
fot. UM Lomza