Czepkowanie to tradycyjne wręczenie czepków pielęgniarskich. Chociaż nie są już używane, dalej pełnią rolę symbolu tego zawodu. W łomżyńskiej "Państwówce" uroczyste ślubowanie złożyło 54 studentów II roku pielęgniarstwa. Towarzyszyli im bliscy i przyjaciele.
Czarny, cienki pasek na białym czepku oznacza, że studenci są przygotowani na tyle, aby móc realizować zajęcia praktyczne z pacjentem w szpitalu.
- To dopiero połowa drogi tak naprawdę. Ten czepek z cienkim paskiem informuje o tym, że ten proces jest w toku, czyli oczekuje się od nich (studentów - przyp. red.) podnoszenia kwalifikacji, ale przede wszystkim uzyskania tych kwalifikacji na początek, bo to jest jakby podstawą całego procesu kształcenia - mówi Joanna Chilińska, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Dlaczego studenci i studentki wybrali pielęgniarstwo? Natalia Sobótka zawsze była wychowywana żeby pomagać drugiej osobie. - Myślę, że to jest ważny i wartościowy zawód, który zmienia całkowicie nas wszystkich. Poznajemy nie tylko służbę zdrowia od wewnątrz, poznajemy siebie samych, na ile jesteśmy silni, na ile jesteśmy wytrwali i jakie mamy możliwości, nawet te ukryte - mówiła. Natalia czuje powołanie, ale podkreśla, że wiele osób z jej kierunku pojawiło się na nim, bo inspiracją byli ich bliscy.
W przypadku Mileny Borawskiej możemy mówić o rodzinnych tradycjach. Jej mama również pracowała w służbie zdrowia, a dla Mileny anatomia człowieka to zawsze był "asik". - Można się specjalizować w tylu kierunkach, można osiągnąć bardzo wiele w tym zawodzie i to jest też dla mnie bardzo ważne - rozwijanie się cały czas - a ten zawód tego wymaga - mówiła Milena, dodając, że obecnie chciałaby rozwijać się w specjalizacji chirurgicznej.
Maciej Gawkowski ma w sobie dużo empatii, lubi pomagać i również został zainspirowany przez mamę - pielęgniarkę. Pomysł kierunku studiów przyszedł w okresie połowy liceum. - Ciężko się przyjąć w tym zawodzie, jeśli się robi to na siłę, jak z resztą w każdym zawodzie - mówi Maciej. Chociaż nie ma jeszcze sprecyzowanej specjalizacji, zamierza zostać w Polsce.
Teraz czas na naukę i podnoszenie kwalifikacji, a następnie uzyskanie prawa wykonywania zawodu.