Pierwszy tego typu pojemnik stanął przed Ratuszem, ale wykonane przez pracowników MPGKiM zbiorniki ustawione zostaną również w Parku Jana Pawła II oraz na terenach sportowo-rekreacyjnych na os. Konstytucji 3-go Maja. Nakrętki przekazywane będą na cele charytatywne.
To kolejna akcja, dzięki której miasto może pomóc osobom potrzebującym, ale też promować postawy społeczne i proekologiczne wśród mieszkańców. - Takie rozwiązania są już stosowane w wielu miastach Europy - twierdzi włodarz miasta, zachęcając do zbierania nakrętek całymi rodzinami i wrzucania ich do przygotowanych w tym celu pojemników. Jeśli będzie zapotrzebowanie, w innych częściach Łomży zamontowane zostaną kolejne.
Zbieranie nakrętek jest jedną z najpopularniejszych akcji charytatywno-ekologicznych. Zebrany w ten sposób towar sprzedawany jest firmie recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny. Producent może przetworzyć zebrane odpady na nowe nakrętki, opakowania lub rury PCV. Uzyskane w ten sposób pieniądze przekazane zostaną na leczenie, rehabilitację lub sprzęt specjalistyczny dla porzebującej osoby. 1 kilogram nakrętek kosztuje w skupie od 0,5 do 1 zł. Zbieranie nakrętek jest także formą przypomnienia o segregowaniu plastikowych butelek, które oddane z nakrętkami są koszmarem dla firmy recyklingowej. Nie da się ich zgnieść, co ułatwiłoby magazynowanie i transport, a do tego nakrętka wykonana jest z innego materiału niż opakowanie. W ramach recyklingu odpadów konieczne jest ich oddzielenie.
Wykonanie pojemników prezydent zlecił pracownikom Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży. - Moi pracownicy stanęli na wysokości zadania, w krótkim czasie przygotowując bardzo ciekawe i estetycznie wyglądające pojemniki na zbierane nakrętki. Myślę, że jako łomżyniacy możemy tą akcją pomóc wielu potrzebującym. Nie wymaga ona od nas zbyt dużego wysiłku, a jedynie segregowania odpadów plastikowych – mówi dyrektor Dariusz Brakoniecki.
fot. UM Łomża