Podniesione zostały stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Łomży. Dotyczy to zarówno zabudowy jednorodzinnej, jak i wielorodzinnej.
Zmiana została wprowadzona w formie prezydenckiej autopoprawki. W obu przypadkach (zabudowa jednorodzinna i wielorodzinna) podwyżka jest taka sama. Stawki za odpady zbierane i odbierane w sposób selektywny będą teraz wyższe o jedynie 1,90 zł.
Oznacza to, że mieszkańcy, którzy segregują śmieci w zabudowie jednorodzinnej mają płacić teraz 23,90 zł/os, natomiast w zabudowie wielorodzinnej nowa stawka ma wynosić 17,90 zł/os.
Zmienią się też kwoty w przypadku nieruchomości, gdzie śmieci nie są segregowane. W zabudowie jednorodzinnej stawka wyniesie 71,70 zł/os, w wielorodzinnej będzie to 53,70 zł/os.
Uchwała zawiera też zwolnienia:
Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostownikach przydomowych w wysokości 2,00 zł miesięcznie na jednego mieszkańca danej nieruchomości.
„Za” takim rozwiązaniem głosowało 10 radnych (Klub Mariusza Chrzanowskiego i Obywatelski Klub Samorządowy), przeciw było 8 (radni PiS i Przyjaznej Łomży) i tylko 1 osoba wstrzymała się od głosu (przewodnicząca Konopka). 4 radnych było nieobecnych.
Prezydent Mariusz Chrzanowski będzie teraz musiał przedstawić wniosek o przesunięcie brakujących w systemie środków z budżetu miasta.