Rada Miejska Łomży zgodziła się na przekazanie Muzeum – Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie samorządowi Województwa Podlaskiego. Stosowna uchwała została podjęta jednogłośnie.
List intencyjny dotyczący przejęcia przez województwo Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie władze województwa podpisały z prezydentem Łomży w kwietniu ub.r. Następnie skansen został wyodrębniony ze struktur łomżyńskiego Muzeum Północno-Mazowieckiego - zdecydowali o tym radni miejscy. Wolę przejęcia skansenu wyrazili późnej radni wojewódzcy, którzy przyjęli stosowną uchwałę w ubiegłym miesiącu. Uchwałę ws. wniosku o przekazanie jednostki kultury podjął w ostatnich dniach również zarząd województwa.
Kolejny krok należał do radnych Łomży. Dziś (16.05) jednogłośnie podjęli oni uchwałę ws. wyrażenia zgody na przekazanie skansenu, w tym mienia ruchomego. Na mocy podpisanej później umowy skansen stanie się wojewódzką samorządową instytucją kultury, co oznacza, że nadzór nad nim prowadził będzie marszałek.
Władze województwa posiadają program działania muzeum. Znajdziemy w nim plany rozwoju instytucji, w tym informacje dotyczące m.in.: konieczności wzmocnienia kadry o pracowników merytorycznych i technicznych, nawiązania współpracy z innymi instytucjami kultury, organizowania imprez czy seminariów i konferencji.
Szczegóły zamieściliśmy w galerii.
zdj. archiwum Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.