Dzisiejsza część łomżyńskich obchodów Święta Wojska Polskiego rozpoczęła się od uroczystej zbiórki żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego stacjonujących w Łomży przed pomnikiem 33. Pułku Piechoty. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta i powiatu.
Podczas dzisiejszej uroczystości rozdano nagrody od Wojska Polskiego. Otrzymywali je nie tylko żołnierze, ale także politycy m.in. poseł na sejm RP Lech Kołakowski, posłanka na sejm RP Bernadeta Krynicka, czy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.
W trakcie uroczystości odczytywano rozkazy WP oraz list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Wśród zgromadzonych w przed dniu święta Wojska Polskiego byli mieszkańcy miasta i rodziny żołnierzy.
Organizatorom szyki pokrzyżował nieco ulewny deszcz, przez który uroczystości pod pomnikiem 33. Pułku Piechoty zostały skrócone. Mimo intensywnego deszczu delegacje złożyły kwiaty pod monumentem upamiętniając bohaterską obronę Łomży przed bolszewikami w 1920 r. oraz „Cud nad Wisłą”.
Mimo nagłej zmiany aury o godz. 15.00 rozpoczęła się druga część uroczystości zaplanowanych na dzisiaj. Po obchodach przed pomnikiem już tradycyjnie odbyło się spotkanie żołnierskich pokoleń oraz pokazy sprzętu i wyposażenia wojskowego. Na terenie jednostki trwa impreza plenerowa „Wojsko na swojsko”. Odbywa się także koncert okolicznościowy.