Nowym-starym prezesem został profesor Krzysztof Sychowicz, który pełni tę funkcję od 2023 roku.
28 czerwca 2025 roku w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
W trakcie zebrania wybrano nowy zarząd i władze Towarzystwa. Prezesem pozostał profesor Krzysztof Sychowicz.
– Przede wszystkim chciałem podziękować członkom byłego zarządu, dzięki którym działalność Towarzystwa była możliwa. Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe funkcjonuje już 50 lat, a jego działalność jest możliwa tylko dzięki zaangażowaniu członków, którzy działają społecznie, nie pobierając wynagrodzenia. Tym bardziej trzeba docenić wkład pracy, który został przez nich wniesiony przez te wszystkie lata – przekazał profesor Krzysztof Sychowicz.
Reklama
Odnosząc się do planów na przyszłość, nowy-stary prezes wskazał na potrzebę kontynuowania badań dotyczących Łomży i naszego regionu.
– Jest jeszcze wiele rzeczy, które możemy rozwinąć. Pamiętajmy, że stałym punktem działalności ŁTN są Studia Łomżyńskie, które ukazują się corocznie i zawierają szereg artykułów dotyczących naszego regionu – nie tylko jego historii, ale także badań związanych ze współczesną sytuacją społeczną i gospodarczą – dodał Krzysztof Sychowicz, wskazując również na nowe tematy, które Towarzystwo w ostatnim czasie podejmowało, jak np. badania genealogiczne.
Reklama
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów będzie także kontynuować wydawanie ksiąg pamięci gmin żydowskich. W najbliższym czasie ukaże się tom poświęcony Sokołom, a w przyszłości planowane są publikacje dotyczące Czyżewa, Kolna i Grajewa.
Do nowego zarządu w głosowaniu tajnym wybrano:
• dr hab. Sylwię Chojnowską, prof. AŁ;
• dr Małgorzatę Frąckiewicz;
• dr hab. Martę Kurkowska-Budzan, prof. UJ;
• dr hab. inż. Andrzeja Borusiewicza, prof. MANS w Łomży;
• Igora Daniszewskiego;
• dr Mirosława Reczkę;
• dr hab. Dariusza Surowika, prof. AŁ;
• dr hab. Krzysztofa Sychowicza, prof. AŁ;
• Sławomira Zgrzywę.
Nowy zarząd wybrał następujące władze kierownicze:
• prezesa prof. Krzysztofa Sychowicza, prof. AŁ;
• wiceprezes dr Małgorzatę Frąckiewicz;
• wiceprezesa Sławomira Zgrzywę;
• skarbnika dr Mirosława Reczkę;
• sekretarza dr hab. Sylwię Chojnowską, prof. AŁ.
Uczestnicy zjazdu wybrali również członków Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.
Sąd Koleżeński:
• Ewa Kamińska;
• Monika Smakowska;
• Tadeusz Trepanowski.
Komisja Rewizyjna:
• Maciej Andrzej Borysewicz;
• Danuta Bzura;
• dr Jolanta Sawicka-Jurek;
• Andrzej Jankowski.