Reklama

Marszałek poprowadzi Skansen w Nowogrodzie. Włodarze podpisali list intencyjny

19/04/2021 14:05

Prezydent Mariusz Chrzanowski i wicemarszałek Marek Olbryś podpisali list intencyjny w sprawie przekształcenia statusu Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie. Porozumienie zakłada, że skansen należący do Miasta Łomża stanie się jednostką prowadzoną przez marszałka województwa.

To pierwszy dokument związany z procesem, którego efektem ma być wydzielenie skansenu ze struktur Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży i utworzenie na jego bazie instytucji kultury, prowadzonej przez marszałka województwa. Samorząd województwa jest większy, ma też większe środki na działalność kulturalną.

- Nie odbieramy tego skansenu jako władze wojewódzkie. Ten skansen zostanie w Nowogrodzie. Wpisany jest tam od wielu, wielu lat. Będziemy ten skansen wspierać również z samorządu miasta i gminy Nowogród - mówił wicemarszałek Marek Olbryś, dodając, że samorząd województwa będzie starał się wspólnie z burmistrzem Nowogrodu rozwijać formułę skansenu. W planach jest  m.in. budowa nowego obiektu.

Reklama

Skansen obecnie należy do Miasta Łomża. Prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślił, że obiekt to nie tylko dziedzictwo miasta, ale i całego regionu.

- Dzisiaj mówimy o instytucji, która jest poza granicami miasta Łomża. Wielu mieszkańców naszego miasta nie rozumie i może też nie widzi zasadności przekazywania środków na obiekty, które są poza granicami Łomży. Dlatego tak trudno wygospodarować chociażby w budżecie miasta Łomża środki na inwestycje, które znajdują się poza granicami miasta - mówił. - Skansen w Nowogrodzie powinien być przepisany dla województwa. Wówczas byłaby możliwość rozwoju tej instytucji, co widzimy też na przykładzie innych skansenów w województwie podlaskim.

Reklama

Sprawy formalno-prawne mają być załatwione w ciągu około sześciu miesięcy. Możliwe, że obiekt zostanie przekazany samorządowi województwa na początku 2022 roku. 

List intencyjny dotyczący rozpoczęcia prac związanych z przekształceniem statusu Skansenu Kurpiowskiego im. Adama Chętnika w Nowogrodzie został podpisany w Hali Kultury w Łomży.

fot. Województwo Podlaskie

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości