Reklama

Skansenem Kurpiowskim w Nowogrodzie będzie zarządzał samorząd województwa podlaskiego?

16/07/2019 09:08

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie w swojej ponad dziewięćdziesięcioletniej historii przeszedł różne koleje losu. Zniszczony w czasie wojny, odrodził się jako państwowa placówka, a od dwudziestu lat wraz z Muzeum Północno-Mazowieckim należy do Miasta Łomża. To może się jednak zmienić, gdyż są przymiarki, aby stał się on samodzielną instytucją muzealną prowadzoną przez samorząd Województwa Podlaskiego.

Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie założony w 1927 roku pod kuratelą Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego przez Adama Chętnika swoim zasięgiem wykracza poza lokalną kulturę. Uznawany jest za swoistą perłą na mapie muzealnej Polski oraz stanowi doskonały przykład dbałości o dziedzictwo kulturowe i historyczne.

- Sytuacja skansenu jest w tej chwili stabilna. Wszystkim nam jednak zależy, aby ta stabilizacja utrzymywała się w przyszłości, a możliwości finansowe Muzeum Północno – Mazowieckiego nie pozwalają na jego dalszy rozwój. Dotyczy to niekiedy przeprowadzania bieżących prac konserwacyjnych – tłumaczy prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Reklama

Stąd też pomysł, aby  wydzielić skansenu ze struktur Muzeum Północno – Mazowieckiego w Łomży i utworzenia na jego bazie instytucji kultury, prowadzonej przez samorząd wojewódzki. Urząd Marszałkowski w Białymstoku, będąc organizatorem tej instytucji, przejąłby wówczas wszystkie zobowiązania finansowe i organizacyjne, wymagane ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Pozwoliłoby to miastu na spore oszczędności. Bo jak podaje Ratusz tylko w ubiegłym roku na utrzymanie Skansenu Kurpiowskiego przeznaczył 835 tys. zł.

Taka propozycja została przedstawiona podczas spotkania w ratuszu, które odbyło się pod koniec czerwca. Uczestniczyły w nim wszystkie zainteresowane strony. Zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś oraz burmistrz Nowogrodu Grzegorz Palka zadeklarowali współpracę i niezbędną pomoc przy ewentualnej realizacji tego zadania. Podobnego zdania jest dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego dr Jerzy Jastrzębski oraz przewodniczący Rada Muzeum dr Krzysztof Sychowicz, którzy stwierdzili, że przekształcenie skansenu w samodzielną placówkę, z zachowaniem jej stanu materialnego i osobowego, sprzyjać będzie jego rozwojowi.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości