Reklama

Maturzyści z Łomży już po egzaminie z polskiego. Młodzież unikała jednego tematu jak ognia [VIDEO]

04/05/2026 13:34

Matura 2026 rozpoczęta. Młodzież z Łomży, tak jak ich koledzy z całej Polski, ma już za sobą pisemny egzamin z języka polskiego. Z tegorocznymi maturzystami porozmawialiśmy m.in. o tym, na jaki temat pisali wypracowanie, do jakich lektur się odnosili i czy naprawdę obawiali się matury.

W poniedziałek (4 maja) rozpoczęła się matura 2026. Zgodnie z tradycją, pierwszego dnia uczniowie pisali egzamin z języka polskiego. Jak co roku wielkie emocje wśród maturzystów budził temat wypracowania. Tematy były – jak zawsze – dwa. Pierwszy – „Wpływ pracy na człowieka i otaczającą go rzeczywistość”. Drugi – „Kiedy dla człowieka jest ważne, jak postrzegają go inni?”. Zdecydowana większość naszych rozmówców postawiła na pierwszy temat. Drugiego maturzyści z Łomży zdali się unikać jak ognia.

Maturzyści z Łomży, pytani przez nas o swoje pierwsze wrażenia po maturze z języka polskiego, zgodnie odpowiadali, że było dość łatwo, a na pewno łatwiej niż się spodziewali.

Reklama

Zapytani, do jakich lektur odwoływali się w swoim wypracowaniu, często wymieniali „Lalkę”. Nie brakowało też odniesień do innych klasyków polskiej literatury, takich jak „Potop” czy „Pan Tadeusz”, a także zagranicznych pozycji – „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego oraz „Dżumy” Alberta Camusa. 

Jak mówiła nam jedna z maturzystek, dzieło Bolesława Prusa było na jej liście książek, których nie chciałaby trafić na maturze. Niestety, Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała dla niej inaczej.

– Na szczęście nie było „Chłopów” – mówi z uśmiechem maturzystka.

Reklama

We wtorek (5 maja) uczniów czeka matura z matematyki. Czy istnieją obawy wśród uczniów? Na pewno nie wśród tych, którzy przez ostatnie lata uczyli się w klasach o profilu matematyczno-fizycznym.

– Nie należy jednak niczego lekceważyć i nawet dziś, dzień przed egzaminem, warto jeszcze coś przerobić – mówi nam jeden z licealistów.

Pisemne matury potrwają do 21 maja, zaś ustne – do 30 maja. Potem już tylko nerwowe wyczekiwanie na wyniki, a następnie wakacje i studia. Co w przyszłości planują nasi rozmówcy? 

Reklama

- O studiach jeszcze się pomyśli, a wakacje trzeba wykorzystać jak najlepiej, bo to jedyne takie wakacje w naszym życiu – mówi jedna z maturzystek.

Jedni mają w planach odpoczynek. Inni – jak zapowiadają – najdłuższe wakacje w życiu spędzą… w pracy.

Wśród miast, w których zamierzają studiować tegoroczni maturzyści z Łomży przewija się m.in. rzecz jasna Warszawa i Białystok. Nasi rozmówcy często nie wiedzą jeszcze, na jakim kierunku chcą studiować.

A co mają do powiedzenia tegoroczni maturzyści tym, którzy do egzaminu dojrzałości przystąpią za rok? 

Reklama

- Najlepiej zacząć wcześniej powtarzać lektury i nie ma się co bać, bo matura nie jest taka straszna jak ją malują – usłyszeliśmy.

Według danych w 2026 r. do matury w Łomży przystąpiło 989 uczniów ze szkół publicznych oraz 216 uczniów z placówek niepublicznych.

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 04/05/2026 14:22
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości