W okolicach połowy sierpnia możemy spodziewać się szczytu obecnej fali zakażeń koronawirusem - wynika z informacji podanych dziś (21.07) przez ministra Adama Niedzielskiego. Poznaliśmy zalecenia dotyczące IV dawki szczepienia. W następnym tygodniu SMS-y trafią do 5 milionów osób.
W Polsce rośnie liczba zakażeń koronawirusem. W ostatnich dniach jest ich około 3 tys. Oznacza to niemal 80 proc. tygodniowy wzrost. Jak podał minister zdrowia Adam Niedzielski, szczyt letniej fali może nastąpić mniej więcej w okolicach połowy, a nawet w drugiej połowie sierpnia. Rządzący spodziewają się zakażeń na poziomie 8-10 tys. dziennie.
Obecnie hospitalizowanych jest około 1100 osób. Według przewidywań w szczycie może być ich około 3000. U pacjentów trafiających obecnie do szpitali przebieg choroby jest mniej dotkliwy niż w poprzednich falach. Jest też wyraźnie mniej osób wymagających leczenia z wykorzystaniem respiratora.
Poznaliśmy nowe zalecenia dotyczące szczepień
Zmiany będą obowiązywały od 22 lipca. Pierwsza dawka przypominająca, po 90 dniach od zakończenia szczepienia podstawowego, dostępna będzie dla wszystkich osób 12+. Z kolei drugą dawkę przypominającą, po 120 dniach od pierwszej, będą mogły przyjąć osoby 12+ z obniżoną odpornością oraz osoby 60+.
E-skierowania dla osób od 60 do 79 lat i dla osób 12+ z zaburzoną odpornością wystawiane będą od 22 lipca. W przyszłym tygodniu SMS-a w tej sprawie otrzyma 5 mln. osób.
zdj. Ministerstwo Zdrowia