"Już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem tych już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe, otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce wojskowej" - przekazuje w dzisiejszym komunikacie płk. Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT. Powołania mają na celu jeszcze większe niż dotychczas zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe.
W najbliższym czasie zaangażowanie wojska we wsparcie walki z koronawirusem zostanie zwiększone do ponad 20 tys. żołnierzy. Dużą część z nich mają stanowić żołnierze WOT, których dowódzwo uruchamia dotychczas nieaktywowane zasoby.
Oficer prasowy WOT zapowiada, że już dzisiaj wszyscy żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, za wyjątkiem już zaangażowanych w działania przeciwkryzysowe otrzymają powiadomienia o konieczności stawienia się w swojej jednostce. Celem jest jeszcze większe zaangażowanie wojska w działania przeciwkryzysowe. Żołnierze WOT mają otrzymać też silniejsze wsparcie od Wojsk Operacyjnych, którzy będą wspierać wszystkie dotychczasowe linie wysiłku w ramach operacji "Twarda Odpornosć".
"Terytorialsi zostaną wprowadzeni do wszystkich szpitali gdzie przejmą zadania wstępnej segregacji pacjentów, tzw. triażu, obecnie takie zadania wykonują w 262 placówkach. WOT skieruje też żołnierzy do wszystkich funkcjonujących punktów wymazowych, gdzie zajmą się oni pobieraniem materiału biologicznego na obecność koronawirusa, obecnie takie wsparcie wojskowi realizują w 225 punktach" - przekazuje w komunikacie pułkownik Marek Pietrzak i dodaje, że wzrośnie liczba samodzielnych punktów "test&GO", a WOT będzie budował też kilka Regionalnych Centrów Pobrań, które "w przyszłości będą mogły zamienić się w centra szczepień."
Kolejne obszary działania żołnierzy to budowa szpitali tymczasowych na szczeblu wojewódzkim oraz wzrost zaangażowania w kierunku wsparcia policji przy monitoringu kwarantanny oraz ocenie potrzeb i pomocy osobom w niej przebywającym
"Obecnie zaangażowanie WOT w te zadania utrzymuje się na poziomie ok. 500 żołnierzy każdego dnia. Ze względu na coraz większą liczbę osób przebywających w kwarantannie musi również zwiększyć się liczba patroli, które zajmą się jej monitoringiem. Obecnie żołnierze WOT wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale rozpatrywane są scenariusze wsparcia realizacji tych zadań samodzielnie przez żołnierzy WOT, w miastach i aglomeracjach, gdzie liczba osób izolowanych będzie największa." - czytamy w komunikacie oficera prasowego WOT.
W Wojskach Obrony Terytorialnej na szeroką skalę mają odbywać się szkolenia żołnierzy pod kątem czekających ich zadań. Chodzi o kursy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz pobierania materiału biologicznego.
"Po ich ukończeniu wojskowi w jeszcze większym stopniu odciążą lekarzy i pielęgniarki, aby kadra medyczna mogła zająć się udzielaniem pomocy najbardziej potrzebującym oraz zająć miejsca w budowanych szpitalach tymczasowych. Na chwilę obecną WOT dysponuje 2159 żołnierzami przeszkolonymi na poziomie kompetencji KPP oraz posiada ponad 500 żołnierzy przeszkolonych z pobierania wymazów."