Reklama

Nadchodzi apogeum IV fali zakażeń. Co z obostrzeniami?

24/11/2021 17:08

- Jesteśmy w momencie przesilenia trendu, czyli dochodzimy do apogeum – mówił o aktualnej sytuacji epidemicznej minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeżeli zakażeń będzie przybywało nadal, to możemy spodziewać się dodatkowych restrykcji.

O sytuacji epidemicznej w Polsce minister Niedzielski mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Minionej doby w Polsce odnotowano aż 28 380 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To rekord IV fali. Zdaniem szefa resortu zdrowia, sytuacja jest oceniana jako niebezpieczna. Przewidywania są takie, że z apogeum będziemy mieli do czynienia w tym lub w następnym tygodniu, a w Polsce możemy mieć wtedy nawet do 35 tys. przypadków dziennie. W kolejnych tygodniach możliwe będą już spadki, jednak jest to scenariusz „jeden z możliwych”, bo pandemia „potrafi zaskoczyć swoim przebiegiem” i należy liczyć się również ze scenariuszem zakładającym brak spadków. Granicą wydolności systemu opieki ma być poziom ok. 40 tys. zakażeń dziennie.

-  Scenariusz, który widzimy przed sobą to jest z większym prawdopodobieństwem spadek, ale jesteśmy przygotowani na kontynuację tych wzrostów. Jeżeli ta kontynuacja będzie następowała, na pewno będziemy na początku grudnia podejmowali decyzje o wprowadzeniu restrykcji tak, żeby ta infrastruktura szpitalna, którą mozolnie i od wielu miesięcy przygotowujemy na takie zdarzenia, na takie sytuacje, była wystarczająca i nie była przeciążona.

Reklama

Minister dodał, że jeżeli scenariusz w Polsce będzie niekorzystny, to ewentualne obostrzenia mogą dotyczyć limitów związanych  np. z obłożeniem kin, miejsc publicznych czy zgromadzeń.  Skala obostrzeń zależy od rozwoju pandemii.

Minister Niedzielski mówił też o egzekwowaniu obowiązujących obecnie obostrzeń.

- Razem z policją ustaliliśmy sobie priorytety kontrolne i widać, jak to działa. Statystyka pracy policji za ostatnią dobę oznacza łącznie ponad 2800 wydanych mandatów, a od początku tych działań, które razem z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji i policją koordynujemy, to jest ponad 127 tys. wystawionych mandatów. Tutaj chcę bardzo wyraźnie zwrócić uwagę, że polityka orzecznicza sądów tym zakresie, po nowelizacji kodeksu wykroczeń, sprzyja egzekwowaniu tych mandatów.

Reklama

Kontrole prowadzą też pracownicy sanepidu. W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 2000 kontroli, a od początku tej akcji – ponad 23000 kontroli. Sanepidy są zobowiązane do działań i prowadzą je w porozumieniu z policją.

Resort zdrowia jest przygotowany do rozbudowy bazy łóżkowej w Polsce.  Do końca listopada baza ma być zwiększona do ok. 26 tys. łóżek, ale do 20 grudnia możliwe jest jej zwiększenie do poziomu  31,5 tys. Warto dodać, że w najbliższych dniach Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciwCOVID-19 w grupie dzieci od 5 do 11 lat.

Reklama

zdj. Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości