Reklama

Nasz chleb [FOTO]

08/11/2019 15:49

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. dominującą uprawą w polskim rolnictwie było żyto i ziemniaki, a podstawą diety chleb. W 1927 roku przeciętny przedstawiciel klasy robotniczej zjadał w roku 104 kg chleba. Obecnie jemy chleba coraz mniej, 45 kg rocznie. Najlepiej jeśli jest przygotowany z dobrych, naturalnych surowców. „Nade wszystko kocham chleb. Dla mnie nie ma jedzenia, jak nie ma chleba” – mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Haber. W Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży studenci Technologii żywności i żywienia człowieka piekli tradycyjny chleb w nowoczesnym piecu, który znajduje się w hali technologicznej uczelni.

Samo przygotowanie chleba to swoisty rytuał. Pieczenie rozpoczęło się od przygotowania zaczynu, który składał się z mąki pszennej, wody, drożdży i soli. Wodę można zastąpić mlekiem albo maślanką.

„Chleb godny polecenia, bo całkowicie wykonany z naturalnych składników”  – mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Haber i dodaje: „Składniki razem mieszano przez trzy minuty. Następnie ciasto odstawiono  do fermentacji na 80 minut. Po przełożeniu do foremek ciasto chlebowe odstawiono na kolejne wyrastanie, które trwało około 30 minut. Wyrośnięte pieczono przez 45 minutw temperaturze 235 stopni C”.

Reklama

Studenci najpierw zbadali ziarno pszenicy, dokonali jego przemiału i z tak powstałej mąki powstał chleb. Wypieczono go w elektrycznym piecu, który znajduje się w nowoczesnej hali technologicznej. Powstała ona w ramach  Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

„Zajęcia są interesujące, bo uczymy się praktycznej nauki zawodu. Dotykamy wszystkich urządzeń, które są dostępne na hali. Uczymy się wykorzystywania zdobytej podczas wykładów wiedzy” – mówi Artur Łaniewicz, student III roku Technologii żywności i żywienia człowieka w PWSIiP.

Reklama

https://soundcloud.com/pwsip/wypiek-chleba  reportaż

Wydział Informatyki i Nauk o Żywności PWSIiP może pochwalić się nowoczesną halą technologiczną, ale także specjalistycznymi laboratoriami, które umożliwiają praktyczne przygotowanie do zawodu. Są to laboratoria mikrobiologiczne, analiz instrumentalnych, właściwości fizycznych żywności, gastronomiczne, analizy sensorycznej. W raporcie Polskiej Komisji Akredytacyjnej z 2018 roku jak mantra przewijają się słowa „unikalne, unikatowe, nowoczesne”. Mowa o sprzęcie, który umożliwia studentom zapoznanie się z procesami: suszenia, rozdrabniania, liofilizacji, filtracji, fermentacji, rektyfikacji, destylacji, ekstruzji, ekstrakcji i obróbki termicznej. Niezależni specjaliści napisali wprost – „infrastruktura udostępniona studentom znacznie przewyższa wymagania kształcenia na ocenianym kierunku”, „wydział dysponuje najlepiej wyposażoną halą technologiczną dla technologii żywności w kraju” oraz „studenci mogą zapoznać się z przebiegiem i przeprowadzić samodzielnie niemal wszystkie procesy technologiczne, typowe dla branży spożywczej, mając do dyspozycji aparaturę umożliwiającą programowanie jej pracy i zbieranie danych”.

Reklama

Materiał: Monika Dąbrowska/PWSIiP

Fot.: Jacek Bochenko

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości