"Od 5 grudnia nie będziemy musieli wozić ze sobą prawa jazdy, będziemy mogli je mieć w telefonie" - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.
- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam – dodaje szef MC.
Zmiany to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw). Zapisano tam, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.
Odpowiedni komunikat został już podpisany, dlatego pd 5 grudnia ruszając w trasę nie będziemy musieli martwić się tym, że prawo jazdy zostało w szafce lub w innej torebce.
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca przy okazji do korzystania z aplikacji mObywatel. Każdy kierowca już dziś znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.