Reklama

Nie zapomnijcie poległych: Uroczystości na Górze Strękowej [FOTO]

08/09/2024 13:47

Pod hasłem "Nie zapomnijcie poległych w boju, nie zapomnijcie, ich miejsce w historii...", na Górze Strękowej k. Wizny, odbyły się uroczystości związane z 85. rocznicą bitwy pod Wizną, zwanej „Polskimi Termopilami”. To wyjątkowe wydarzenie, organizowane już od 15 lat, przypomina o heroicznej obronie, którą w 1939 roku dowodził kapitan Władysław Raginis, symbol honoru i odwagi polskiego oficera.

Bitwa pod Wizną – „Polskie Termopile”

Bitwa pod Wizną, która miała miejsce we wrześniu 1939 roku, stała się jednym z najważniejszych wydarzeń kampanii wrześniowej. Kapitan Władysław Raginis, młody oficer Korpusu Ochrony Pogranicza, został mianowany dowódcą odcinka „Wizna” przez SGO „Narew”. Mimo przeważających sił wroga, Raginis wraz ze swoimi żołnierzami złożył przysięgę, że nie opuści bronionych pozycji żywy. Do ostatnich chwil, dowodząc obroną, pozostawał wierny swojej obietnicy.

Momentem kulminacyjnym walk była decyzja o poddaniu schronu na Górze Strękowej, kiedy to kapitan Raginis, zagrożony niemieckim ultimatum rozstrzelania jeńców, rozkazał swoim żołnierzom opuścić schron. Sam jednak, w akcie bohaterskiego poświęcenia, odebrał sobie życie, rozrywając się granatem.

Reklama

Obok kapitana Raginisa w walkach uczestniczył także porucznik Stanisław Brykalski, dowódca baterii artylerii, który poległ 9 września 1939 roku, trafiony odłamkiem w głowę podczas obserwacji pola bitwy. Obaj dowódcy stali się symbolem polskiego honoru, odwagi i poświęcenia.

Uroczystości na Górze Strękowej

Tegoroczne uroczystości, które odbyły się po raz 15., przyciągnęły tłumy z całej Polski. Jak zauważył prezes Stowarzyszenia "Wizna 1939", Dariusz Szymanowski:

- Frekwencja jest znakomita. Przyjeżdżają ludzie z całego kraju, co dla mnie jest niezwykle poruszające. Najważniejsze, że pamięć o tych wydarzeniach trwa i się rozwija. To już tradycja, którą kontynuujemy od lat”.

Reklama

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą polową w intencji Ojczyzny, po której odbyło się składanie kwiatów przy schronie dowodzenia. Symboliczne wypuszczenie 1000 gołębi pocztowych, nawiązujące do ofiar poległych w bitwie, dodało wydarzeniu szczególnego wymiaru. Uczestnicy mogli także wziąć udział w pikniku historyczno-militarnym, gdzie czekały liczne atrakcje, takie jak rekonstrukcja walk pod Wizną, pokaz dynamiczny czołgu czy tradycyjna grochówka.

 

 

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości