Zabytkowa Dróżniczówka” w Miastkowie odzyskała dawny blask. XIX-wieczny budynek, będący świadkiem historii traktu petersburskiego, przeszedł gruntowną modernizację wartą ponad milion złotych. Choć odrestaurowany budynek ma łączyć mieszkańców, to ocena źródeł jego finansowania podzieliła obecne na miejscu łomżyńskie parlamentarzystki. Od pochwał za „dzieło poprzedniego rządu” po słowa ulgi, że ten program „mamy już za sobą”.
Budynek „Dróżniczówki” został wzniesiony w latach 1826–1828 w stylu klasycystycznym. Jest on jednym z nielicznych tego typu obiektów, które przetrwały na tych terenach w związku z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej. Ze względu na swój stan techniczny, obiekt wymagał gruntownego remontu.
- Dzięki swojej lokalizacji w XVIII wieku Miastkowo zostało przekształcone ze wsi książęcej w dużą osadę targową zwaną Miasteczkiem. Wraz z ustanowieniem nowego traktu petersburskiego powstała tu stacja pocztowa i Dróżniczówka. Cieszę się, że dziś odzyskuje ona swoje dawne piękno- powiedział wójt Gminy Miastkowo Rafał Bąkowski.
Reklama
Włodarz podkreślił, że nowo odremontowany budynek będzie pełnił ważne funkcje w gminie. Będzie się tam mieścić siedziba Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także powstanie izba pamięci Gminy Miastkowo.
Kosztowny, wart ponad milion złotych remont, zrealizowano dzięki dofinansowaniu z programu Polski Ład. Wątek ten przewijał się w wystąpieniach zaproszonych gości, choć został przedstawiony z dwóch różnych perspektyw. Posłanka Bogumiła Olbryś w swoim przemówieniu położyła nacisk na zasługi rządu, który uruchomił ten program.
- Dzięki zaangażowaniu poprzedniego rządu to dzieło będzie służyło lokalnej społeczności ale nie tylko. To będzie taki mały pałacyk w Miastkowie- wskazała posłanka Bogumiła Olbryś.
Z tą narracją polemizowała obecna na miejscu posłanka Koalicji Obywatelskiej Alicja Łepkowska-Gołaś. Choć przyznała, że środki na zabytki są potrzebne i nadal będą trafiać do samorządów, ostro oceniła sam mechanizm finansowania z lat ubiegłych.
- Pieniądze na zabytki się nie skończyły z Polskim Ładem i na pewno będą płynęły wartkim strumieniem również do gminy Miastkowo. Na szczęście mamy Polski Ład za sobą, co na pewno odczuli przedsiębiorcy- mówiła posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś, wskazując, że nawet mniejsze gminy mają przed sobą wielkie możliwości.
Reklama
Bogdan Mocarski przedstawiciel wykonawcy powiedział, że remont był nie lada wyzwaniem, ponieważ sam budynek i jego fundamenty były w złym stanie technicznym.
Teraz odnowiona Dróżniczówka może być prawdziwą wizytówką gminy.